Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

96. rocznica ANZAC Day w Warszawie

maj 2011

Tradycyjnie od około dziesięciu lat na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywa się uroczystość ANZAC Day


W tym roku obchodziliśmy 96. rocznicę lądowania żołnierzy australijskich i nowozelandzkich na plażach półwyspu Gallipoli w Turcji 25 kwietnia 1915 roku.

Od lewej: Stanisław Iwańczak, Ambasador Ruth Pearce, Sqn Ldr. Adrian Reeve

Od lewej: ambassador Tadeusz Szumowski, Jolanta Wolska OAM, ambassador Andrzej Jaroszyński

W ANZAC Day obywatele Australii i Nowej Zelandii na całym świecie wspominają swoich zmarłych, poległych na wojnach. Wspominają także żołnierzy wojsk alianckich – z Wielkiej Brytanii, Francji i Indii – którzy walczyli i ginęli u boku wojsk ANZAC w Gallipoli. I wspominają Turków, którzy ginęli mężnie broniąc swojego kraju. W tym dniu w Polsce wspominamy także poświęcenie i okrutne cierpienie narodu polskiego w czasie wojen.

J.E. Ambasador Australii, Ruth Pearce oraz Charge d’Affaires a.i. Nowej Zelandii, Paul Willis wspólnie zorganizowali uroczystości na Placu Piłsudskiego. Podczas przemówienia, Ambasador Ruth Pearce powiedziała:

Australia oficjalnie była państwem przez zaledwie 15 lat, gdy 25 kwietnia 1915 roku wojska australijskie i nowozelandzkie wylądowały na półwyspie Gallipoli w czasie jednej z najokrutniejszych kampanii Pierwszej Wojny Światowej.

Galipolii było i będzie fundamentalnym elementem australijskiej i nowozelnadzkiej tożsamości narodowej - 96 lat później doświadczenie Gallipoli - służba, odwaga i poświęcenie - znacząco kształtują nasze narodowe wartości.

Gallipoli połączyło Australię i Nową Zelandię wyjątkowymi więzami przyjaźni.

Dzień ANZAC to również okazja do wyrażenia podziękowań weteranom, którzy uczestniczą w obchodach tego święta zarówno tu w Warszawie jak i na całym świecie.

W tym roku obchodzimy 70 rocznicę oblężenia Tobruku – 8 miesięcznej próby siły i wytrwałości, która połączyła żołnierzy wojsk sprzymierzonych, w tym żołnierzy z Australii, Polski, Wielkiej Brytanii i Indii. Jesteśmy zaszczyceni, że polscy uczestnicy walk, „Szczury Tobruku”, dołączyli dziś do nas.

Coroczne wspominanie wydarzeń z Gallipoli ma uzmysłowić nam straty i cierpienia powodowane przez konflikty zbrojne na całym świecie oraz wzmóc działania na rzecz ich unikania i pokojowego rozwiązywania. Cześć ich pamięci!

Po oficjalnym składaniu wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza Pani Ambasador wydała lunch w restauracji Batida na Krakowskim Przedmieściu. Wśród zaproszonych gości byli kombatanci, dyplomaci, businessmeni, artyści oraz Australijczycy. Wśród zacnych gości m.in. był wizytujący w Polsce Ambasador RP w Canberze dr Andrzej Jaroszyński, zastępca dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP (były ambasador RP w Canberze) dr Tadeusz Szumowski i zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego [były Konsul Generalny RP w Sydney] dr hab. Grzegorz Pieńkowski.


Jolanta Wolska, OAM, JP


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011