Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Z Gdańska na Górę Kościuszki

Przegląd Australijski, styczeń 2009

26 stycznia Paweł Urbański, niewidomy 26-latek, wyruszył na podbój Mount Kosciuszko


Paweł Urbański: - „Ruszamy!

Paweł Urbański

Jeszcze dwa tygodnie temu nie widziałem jak będzie wyglądać ta kolejna wyprawa. Tradycyjnie były jakieś perypetie. Teraz jestem pewien na 100 procent, że 26 stycznia, w poniedziałek o 6:00 rano lecimy do Australii na Górę Kościuszki.

Jest to prosta góra, ale najwyższa w Australii. Jest w Koronie Ziemi co mnie bardzo cieszy - ponieważ jest duża szansa, że kolejny brylant z korony będzie zdobyty.

Ten wyjazd będzie szczególny ponieważ upłynie mi w dużej mierze pod znakiem spotkań. Będą to spotkania z mieszkającymi w Sydney Polakami. Górę Kościuszki jako pierwszy zdobył Polak - Edmund Strzelecki w 1840 roku. Jest też szansa na spotkanie w Royal Society for the Blind z osobami niewidomymi czy słabowidzącymi. Mam nadzieję, że będzie tam sporo dzieciaków, którym postaram się pokazać pewną drogę na skróty. Nie koniecznie trzeba iść tą piękną ścieżką, czasem szybkie przejście po krzakach pomaga w życiu. Chcę je zachęcić do czegoś co sprawdziło się w moim przypadku i może być i dla nich pomysłem. Dokładnie chodzi o dobrą edukację i uczenie się przeróżnych sytuacji komunikacji z ludźmi. No i oczywiście eksperymentalne i odkrywcze podejście do życia. Ja w ten sposób chcę poznawać Sydney. Jest ogromne, ciekawe, a ja mam 6 dni na cały pobyt!!!

Wisienką na torcie będzie spotkanie z Australijczykami, i nie tylko, którzy uczyli się w jednym z United World Collges. Będą też australijskie media i mam nadzieję niespodzianki. Tym razem będzie łatwiej o prąd, komputer i internet - więc, może uda się pisać.

W sobotę 24 stycznia, byłem gościem Marka Niedźwieckiego w jego audycji w radio Złote Przeboje. Marek to stały bywalec Australii.”

* * *

Dla niewidomego od 13 lat Pawła Urbańskiego każdy kolejny dzień to wyzwanie. Mimo to postanowił pokonać swą słabość i osiągnąć to, czego dokonało niewielu. 26 stycznia, wraz z dwójką przyjaciół, wyruszył na podbój Góry Kosciuszki – jednego z siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. To już czwarta wyprawa w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej, mający na celu zdobycie wszystkich siedmiu szczytów oraz udowodnienie – sobie i innym – że warto i trzeba robić rzeczy niemożliwe.

  • Wcześniej była próba zdobycia szczytu Aconcagua (2007 r.) – zakończona na wysokości 5600 m n. p. m. (w przeddzień ataku na szczyt) z powodu kontuzji kolana.
  • Rok później – triumf na Kilimandżaro, który Paweł zdobył jako pierwszy niewidomy Polak.
  • Podczas trzeciej wyprawy, na Elbrus (również w 2008 r.), uczestników zaskoczyły fatalne warunki atmosferyczne, co zadecydowało o jej przerwaniu. (W ekspresowym tempie 3 dni, Paweł doszedł do wysokości 5100 n.p.m.)

Mimo to Paweł wytrwale dąży do kolejnego sukcesu. Co czeka na niego tym razem?

* * *

Alpy Australijskie

Góra Kosciuszki leży w sercu Alp Australijskich. Jej wysokość jest oceniana na 2228 m. n. p. m., co czyni ją najwyższym szczytem Australii, dzięki czemu weszła w skład Korony Ziemi – siedmiu najwyższych szczytów siedmiu kontynentów. Swą nazwę zawdzięcza pierwszej osobie, która zdobyła ów szczyt – Polakowi Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, który w ten sposób postanowił uczcić Tadeusza Kościuszkę. Po wielu perypetiach związanych z pisownią ostatecznie usunięto z nazwy polskie znaki i od 1997 szczyt nosi nazwę Góra Kosciuszki. Uznawana jest za najłatwiejszy do pokonania szczyt Korony Ziemi, gdyż niemal całą trasę pokonuje się drogą – jedynie ostatnie siedem kilometrów to wąska ścieżka. Zdobywców jednak często zaskakują duże wahania pogody, opady deszczu i śniegu. Mimo to jest duża szansa, że Paweł Urbański odniesie sukces i podobnie jak Erik Wihenmayer – pierwszy niewidomy, który w 2002 r. zdobył Koronę Ziemi – udowodni, że niezależnie od trudności warto sięgać najwyżej.

W wyprawie towarzyszą mu oddani przyjaciele.

Czesław Kuba Jakubczyk - przewodnik

Pracownik SWFiS Uniwersytetu Gdańskiego. Trener judo, instruktor, żeglarstwa, pływania, narciarstwa, specjalista odnowy biologicznej. Zajmuje się sportami ekstremalnymi; żeglarstwo morskie – kpt. jachtowy, nurkowanie, skoki spadochronowe, wspinaczka górska… Pod szyldem Adventure Club zorganizował ponad 40 wyjazdów pozaeuropejskich, w tym: wielokrotnie wyprawy na najwyższe góry 7 kontynentów. Zaliczył 6 z 7 szczytów Korony Ziemi, (podczas wyprawy na Mount Everest dotarł na wysokość 8100 m n. p. m.) oraz rejsy żeglarskie po morzach i oceanach. Pomysłodawca i współorganizator telewizyjnego programu Zdobywcy.

W drodze na Aconcagua

W drodze na Kilimandżaro

W drodze na Elbrus

Wojciech Ostrowski – filmowiec

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego – oceanograf. W latach 1986-1990 brał udział w rejestracji wydarzeń społeczno-politycznych, współtworząc archiwum Video Studio Gdańsk wykorzystane później do realizacji wielu filmów dokumentalnych dotyczących tego okresu.

Uczestniczył z kamerą w wyprawach na Spitsbergen, Ziemię Franciszka Józefa oraz Wyspy Sołowieckie, gdzie powstały filmy Ślad na lodzie, Ziemia Franciszka Józefa, Sołowki Ziemia Obiecana, Ziemia Przeklęta, Polonica Arktyczne (reż. Iwona Bartólewska). Towarzyszył z kamerą polskim zdobywcom Bieguna Północnego i trzykrotnie Markowi Kamińskiemu w wyprawach na Antarktydę. Wówczas powstały takie filmy dokumentalne jak Dwa bieguny w jednym roku, Transantarctica- przerwana wyprawa w reż. Jerzego Surdela oraz własny Dlaczego? – wyprawa na Mt.Vinson.

Jako uczestnik i filmowiec brał udział w wyprawie Razem na biegun z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą i Markiem Kamińskim.

W 2007 roku, wspólnie z Pawłem Urbańskim uczestniczył w próbie zdobycia szczytu Aconcagua gdzie powstał film dokumentalny Smak wielkiej góry.

* * *

Paweł Urbański urodził się 15 kwietnia 1982 roku. W lipcu 1995 roku stracił wzrok, co zdeterminowało jego dalsze życie.

Jest pierwszą osoba niewidoma z Polski i trzecią na świecie, która otrzymała pełne stypendium w jednej z 9 wówczas na świecie United World College (Szkół Zjednoczonego Świata) w Norwegii. Tam narodziła się jego wielka pasja – sporty ekstremalne.

Podczas nauki w college’u zrealizował program matury międzynarodowej, jako pierwsza i jak dotąd jedyna osoba niewidoma w Polsce. W czasie I roku w college’u wspólnie z 3 kolegami zorganizował i brał udział w Interrail po Skandynawii – Norwegia, Szwecja i Finlandia.

Po ukończeniu college’u rozpoczął studia na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie był pierwszym niewidomym studentem. Przez kilka lat uczestniczył w pracach Rektorskiej Komisji Uniwersytet bez Barier. Podczas IV roku studiów wrócił do wspinaczki sportowej, a potem do judo, które aktywnie uprawia do dziś.

Paweł Urbański od III roku studiów realizował program w trybie indywidualnym, który jest przyznawany tylko nielicznym osobom, na podstawie bardzo dobrych wyników w nauce. Brał wówczas udział w wysokiej rangi konferencjach technologicznych, gdzie prezentował własne opracowania naukowe.

Informatyk, ekonomista zajmujący się modelowaniem i optymalizacją procesów biznesowych, projektowaniem systemów zarządzania treścią, obiegu i archiwizacji dokumentów oraz integracją i analizą danych. Od lipca do września 2008 r. pracował dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Departamencie Informatyzacji przy projektach informatycznych systemów rządowych klasy e-government. Brał również aktywny udział przy tworzeniu pierwszej zintegrowanej platformy takich usług w Polsce.

Do tej pory uczestniczył i współorganizował trzy wyprawy w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej.

Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie http://e-urbański.pl

PLAN WYPRAWY W RAMACH PROJEKTU KORONA ZIEMI – JA TO WIDZĘ INACZEJ
GÓRA KOSCIUSZKI 26.01. - 3.02.2009 r.
  • 26 stycznia – wylot z Gdańska do Londynu
  • 27 stycznia – lądowanie w Sydney
  • 28 stycznia – spotkania z Polakami mieszkającymi w Sydney
  • 29 stycznia – początek wyprawy na Górę Kosciuszki
  • 30-31 stycznia – zdobywanie szczytu
  • 1 lutego – powrót do Sydney, spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów, w tym z jedną z dwóch największych agencji informacyjnych w Australii – Australian Broadcasting Corporation
  • Wizyta w Instytucie dla Osób Niepełnosprawnych w Sydney - Royal Society for the Blind
  • Spotkanie z Australijczykami z United World Colleges
  • 3 lutego – wylot do Polski

Wojciech Krzymowski i Paweł Urbański

Fot: Wojtek Ostrowski


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011