Strona powstala 27.08.2001  
  Strona Glowna Kontakt O stronie Ogloszenia Szukaj: wedlug slow kluczowych - wedlug pytan


 

 

 

 

 

 

EMERYTURY I RENTY


Mamy zamiar wyjechac do Australii w ramach polaczenia sie z synem. Czy jest jakas umowa miedzy Polska a Australia o przekazywaniu emerytur na tamten kontynent? Jezeli nie, to w jaki sposob bedzie mozna ja pobierac?

Jak dlugo musialabym pracowac, aby otrzymac emeryture australijska?


Mamy zamiar wyjechac do Australii w ramach polaczenia sie z synem. Czy jest jakas umowa miedzy Polska a Australia o przekazywaniu emerytur na tamten kontynent? Jezeli nie, to w jaki sposob bedzie mozna ja pobierac?

Rozmawialem w tej sprawie z ATO, czyli Australian Taxation Office (Australijski Urzad Podatkowy) i zorientowalem sie, ze takie pytania nie sa im zadawane na codzien. Odsylano mnie od jednego urzednika do drugiego, a ten ostatni tez w trakcie rozmowy konsultowal sie z kolegami.

Cos mi usilowal tlumaczyc, ale po chwili musialem mu przerwac, gdyz nie rozumialem o czym mowil. W tej sytuacji urzednik poprosil mnie o napisanie listu. Wybawilo go to z klopotliwej sytuacji. Dla pytajacego tez jest to najlepsze wyjscie, gdyz w takim wypadku urzednicy ATO rowniez musza odpowiedziec listownie. Maja czas na przemyslenie i poszperanie w przepisach. Unika sie nieporozumien.

Dlatego sugeruje Panstwu, aby syn napisal list do ATO, z krotkim opisem sytuacji i kilkoma prostymi pytaniami.

Z rozmowy z ATO zrozumialem, ze wstepnie mozna przyjac, ze mozliwe sa dwa podstawowe scenariusze:

  1. nadal otrzymujecie Panstwo emeryture od funduszu polskiego, czyli pewne kwoty wyplacane sa co miesiac i przesylane z Polski do Australii, lub

  2. cala zawartosc Waszego konta emerytalnego przekazana jest z Polski jednorazowo do wybranego australijskiego funduszu emerytalnego, ktory potem regularnie wyplaca Panstwu emeryture. (funduszy emerytalnych jest wiele do wyboru)

W obu przypadkach trzeba bedzie uzgodnic w Polsce sposob regularnego, lub jednorazowego, transferu pieniedzy do Australii. Na pewno wiec nalezy takie pytanie zadac w polskim funduszu emerytalnym lub ZUS, oraz w polskim banku, jesli jego posrednictwo byloby do transferu pieniedzy konieczne..

W Australii, z roznych powodow bedziecie Panstwo musieli zalozyc sobie konto w banku (sprawa prosta do zalatwienia). Na to konto pieniadze powinny trafiac.

W obu przypadkach ATO musi byc w sprawe wlaczony, ale czy w ogole bedzie podatek i jak duzy, to zalezy od indywidualnej sytuacji. To zostanie wyjasnione w listownej odpowiedzi jakiej udzieli ATO.

Z wypowiedzi urzednika wylowilem na przyklad mozliwosc placenia podatku od odsetek, ktore Wasze pieniadze zarobilyby siedzac juz na australijskim koncie emerytalnym (czyli podatek bylby raczej niewielki, a najprawdopodobniej zerowy).

powrot do gory

Jak dlugo musialabym pracowac aby otrzymac emeryture australijska?

Emerytura tworzy sie z obowiazkowej skladki wnoszonej przez twojego pracodawce - obecnie 9% od kazdego zarobionego dolara. Ta skladka jest opodatkowana znacznie nizej niz inne dochody, bo tylko 15%, ale nie mozesz tych pieniedzy ruszyc az do osiagniecia pewnego wieku. Np. zarobilas w ciagu roku 50 tys., wiec za ten rok pracodawca odprowadzil na twoje konto 4,5 tys, ale rzad odebral swoje 15%, wiec na twoim koncie jest 3825 dolarow. I tak to rosnie. Firma ubezpieczeniowa tymi pieniedzmi operuje, i niby cos tam zarabia, ale to grosiki. Zdaje mi sie, ze to dosc podobne jak w Polsce.

Drugi filar to twoje dobrowolne skladki na swoje wlasne konto emerytalne - jesli masz nadwyzki w budzecie domowym. To tez jest opodatkowane preferencyjnie, chyba rowniez 15%.

Inna sprawa to renta panstwowa dla osob starszych, ktora mozesz otrzymac pod warunkiem spelnienia okreslonych kryteriow. Sa to:

  • wiek – w przypadku kobiety wiek graniczny zalezy od daty urodzenia, generalnie – im pozniej sie urodzila, tym dluzej musi czekac na swoj wiek rencisty. Na przyklad:

    • kobieta urodzona przed 1935 – renta przysluguje w wieku 60 lat

    • w latach 1944/45 – 63,5 lat

    • w 1949 i pozniej – 65 lat ( i na tym poziomie wiek kobiet uprawniajacy do renty panstwowej ma sie na jakis czas ustalic)

    • powyzsze daty urodzenia okreslone sa precyzyjnie, co do dnia.

    W przypadku mezczyzny ten wiek (od wiekow juz) wynosi 65 lat.

    Dygresja:

    W Australii wiele zmian wprowadzanych jest w sposob stopniowy. Podwyzszenie wieku emerytalnego kobiet jest bardzo dobrym przykladem takiej polityki. Do 1995 bylo to 60 lat. Postanowiono podwyzszyc go do 65 lat (powody: wzrost dlugowiecznosci obywateli, niekorzystne proporcje liczby osob w wieku produkcyjnym do osob w wieku poprodukcyjnym, ewolucja spolecznej roli kobiety i tym podobne), ale zmiany nie wprowadzono z dnia na dzien. Wiek wzrasta stopniowo, po pol roku co jeden lub dwa lata, az osiagnie wysokosc 65, ale bedzie to dotyczyc dopiero kobiet urodzonych w 1949 roku (obecnie wciaz mlodych), wiec nikt sie tym nie martwi. Latwo obliczyc: 1949 + 65 = 2014, czyli w tym roku (w materialach pisza o roku 2013) zakonczy sie ta reforma. Kto by sobie dzisiaj tym glowe zaprzatal? Uwazam, ze to madre.

     

     

  • dochod i wartosc majatku. Pod uwage brany jest tez dochod i majatek zgromadzony przez partnera.

    • jesli twoj dochod i wartosc majatku sa wyzsze od pewnego maksimum okreslonego przepisami, to emerytura ci nie przysluguje

    • jesli dochod i majatek sa nizsze od pewnego minimum – przysluguje emerytura pelna, ktora obecnie wynosi 410,50A$ na 2 tygodnie dla osoby samotnej lub 342,60A$ na 2 tygodnie dla kazdego ze wspolmalzonkow

    • jesli dochod i majatek sa na poziomie gdzies pomiedzy minimum i maksimum, to emerytura przysluguje, ale jest odpowiednio nizsza od w/w wartosci

       

  • lata spedzone w Australii i twoj status. Trzeba:

    • byc obywatelem lub rezydentem Australii

    • mieszkac w Australii przez co najmniej 10 lat (wedlug mojego zrozumienia tego przepisu – okresy nieobecnosci w Australii nie sa wliczane do tych 10 lat)

Powyzsze informacje zaczerpnalem z:

www.centrelink.gov.au/internet/internet.nsf/filestores/apw9902/$file/apw9902en.pdf

Zobacz tez :

www.superannuation.asn.au/dictionary/dict_main.htm

a tam wybierz hasla: age pension, superannuation oraz dalsze z nich wynikajace.

Temat ten jest dosc zagmatwany, gdyz powiazany jest z ustawodawstwem podatkowym.

Wiele jest firm ubezpieczeniowych prowadzacych konta emerytalne. Przykladowo zobacz:

www.amp.com.au – idz do Products, a potem Superannuation

www.ing.com.au – idz do Products + Services, Product Information i Superannuation


powrot do gory