Strona powstala 27.08.2001

 

Strona Gł�wna

Kontakt

O stronie

Szukaj: wedlug slow kluczowych - wedlug pytan

AustraLink.pl


Image Map

 

POLONIA * SPRAWY POLSKIE
 

Obywatelstwo polskie - dyskusja

Szukam materialow o Polonii australijskiej.

Jaki jest dostep do polskich mediow. Czy mozecie ogladac polska telewizje i sluchac radio. Jak jest z odbiorem polskich stacji z satelity. Slyszalem, ze w Australii sprzet do odbioru TV satelitarnej jest drogi, ale nie wiem, czy to chodzi o cyfrowa czy analogowa.

Jak Polonia reaguje na pojawiajacych sie turystow z Polski?


Obywatelstwo polskie - dyskusja
 

20.08.2003

Od kilku miesiecy trwa w Australii ogolno-polonijna dyskusja, ktora wlasnie przeradza sie w skoordynowana akcje. Najogolniej mowiac chodzi o polskie przepisy dotyczace obywatelstwa i wszystkiego co sie z tym wiaze:

  • trybu jego nabywania (na przyklad: chodzi po swiecie wieleset tysiecy ludzi, ktorzy nigdy w Polsce nie byli, po polsku nie mowia, a z krajem nad Wisla laczy ich to, ze co najmiej jeden z ich dziadkow (lub rodzicow) stamtad pochodzil. Te osoby w swietle w/w przepisow, podobno sa obywatelami polskimi, ale nawet tego nie podejrzewaja. Oczywiscie wynikaja z tego okreslone skutki.)

  • trybu zrzekania sie go

  • obowiazku posiadania polskiego paszportu (to jest tzw. pulapka paszportowa)

  • trybu zalatwiania (uaktualniania) polskiego paszportu

  • i wielu indywidualnych spraw

Nie bede tu powyzszych punktow rozwijal, bo sie na przepisach nie znam, a zjawiska te zostaly wielo-aspektowo opisane pod adresami, ktore podaje ponizej. Chcialbym tylko zwrocic uwage Czytelnikow na fakt, ze dotycza one bezposrednio kilkunastu milionow ludzi rozsianych po calym swiecie.

Tu, w Australii dochodzi jeszcze jedno dziwaczne zjawisko (nie znam sytuacji w innych krajach ze skupiskami Polonii). Jest to trudnosc uzyskania polskiego paszportu przez tych, ktorzy tego obywatelstwa sa swiadomi, chca je pielegnowac i kultywowac, chca z niego w pelni korzystac, pomimo zycia poza granicami Kraju. Dotyczy to nawet tych, ktorzy paszport do niedawna posiadali, ale jego waznosc wlasnie wygasla.

Nie dosc, ze okres wyczekiwania na paszport to prawie rok czasu (jak pisza dyskutanci - patrz link ponizej), ze cena jest wielokrotnoscia ceny za ten sam dokument w Polsce, ale co najwazniejsze - sa duze trudnosci komunikacyjne. Konsulat w Sydney nie odpowiada na emaile, dodzwonic sie tam nie sposob. Ten urzad jest bardzo niedostepny. Nie wiem czy w swoim biurze przyjmuja indywidualnych interesantow, ale przeciez nie wszyscy mieszkaja w Sydney.
Zastanawiam sie, co moze zrobic turysta z Polski w Australii, ktory potrzebuje pomocy konsula - przeciez nie ma jak sie do niego dostac.

Nie twierdze ze to wina konsulatu; ja nie wiem (byc moze pracuja w bardzo trudnych warunkach), opisuje tylko jak to wyglada od strony interesanta, gdyz takie utrudnienia w odnowieniu paszportu jak najbardziej naleza do niniejszej sprawy.

Cala ta sytuacja to nie tylko niepewnosc i zdenerwowanie wielu tysiecy prywatnych osob. To rowniez rozgoryczenie, prowadzace do zrywania wiezi z krajem, do deklaracji typu "moja noga wiecej tam nie postanie" (patrz linki ponizej), nadwatlenie i tak niezmiernie watlego handlu z Australia itd.

Kazdy Polonus, odwiedzajac Polske chocby raz na kilka lat, zostawia tam, jak kazdy turysta, kilka tysiecy dolarow. Tych "turystow" nie trzeba przyciagac kosztownymi kampaniami promocyjnymi, wystarczy im tylko nie utrudniac przyjazdu.
Kazdy z nich, wykorzystujac swoje kontakty w Polsce i za granica, jest potencjalnym inicjatorem wymiany handlowej, kulturalnej, edukacyjnej ... . Dlaczego obecne przepisy zniechecaja do takiej dzialalnosci, dlaczego zabijaja naturalne sily i instynktowne zachowania, zamiast je pielegnowac i wykorzystywac.

Potrzebne jest poparcie Czytelnikow, dla zwrocenia uwagi spoleczenstwa i swiatlych politykow, na ten problem. Wbrew pozorom, nie jest to problem Polonii (kilkanascie milionow ludzi), choc "technicznie" najbardziej jej dotyczy. Irlandia pokazala co mozna zrobic przy pomocy swojej diaspory. Chiny eksploatuja ten potecjal od wielu lat ... i tez ida mocno do przodu.

Zachecam do zapoznania sie z cala, wielo-watkowa dyskusja w CyberExpressie http://www.cyberexpres.com/ i z pierwszymi formalnymi przejawami akcji, chocby listem Prezydenta Rady Naczelnej Polonii Australijskiej do Prezydenta RP http://www.cyberexpres.com/display.asp?id=1432 .

List ten spotkal sie tu z wielkim poparciem - czytaj komentarze.

Calosc dyskusji dostepna jest pod adresem  http://www.cyberexpres.com/display.asp?id=1436

Przeczytaj tez "Podroze" - felieton na temat >>

ps.

Dzis pod prysznicem naszlo mnie takie pytanie:

Jesli jeden dziadek jest Polakiem, ktory w Australii pojal za zone Holenderke, a drugi dziadek jest Chorwatem, ktory w Australii pojal za zone Hiszpanke i obie te pary mialy po jednym dziecku urodzonym w Australii, a dzieci te sa obecnie moimi rodzicami, wraz z ktorymi mieszkam w Australii (od urodzenia), przy czym wszystkie w/w osoby maja australijskie obywatelstwo, to ....? ....? ... czy ja rzeczywiscie, wybierajac sie na 2 tygodnie do Polski (wymiana miedzyszkolna), musze ubiegac sie o polski paszport?

A przede wszystkim, skad mam wiedziec o takim obowiazku?

A co mam zrobic, jesli dyrekcja szkoly zaproponuje wyjazd do Holandii, Chorwacji lub Hiszpanii. Czy mam wyrabiac sobie wszystkie te paszporty?

Bede mial ich w sumie piec, z australijskim wlacznie.

Takie dylematy nachodza mnie od czasu, gdy zaczalem sledzic dyskusje w CyberExpressie.


powrot do gory

Szukam materialow o Polonii australijskiej.

O polskich emigrantach do Australii najwiecej chyba znajdziesz u Gosi i Artura - http://serwis.australia.w.interia.pl

o Polonii i aktualnosciach pod adresami:

http://www.radiosiedem.com/  

www.polonica.org.au

Znajdziesz tam wiele linkow, a moze rowniez jakies kompetentne osoby.

 

Jaki jest dostep do polskich mediow. Czy mozecie ogladac polska telewizje i sluchac radio. Jak jest z odbiorem polskich stacji z satelity. Slyszalem, ze w Australii sprzet do odbioru TV satelitarnej jest drogi, ale nie wiem, czy to chodzi o cyfrowa czy analogowa.

Dostep do polskich mediow jest nastepujacy:

  • okolo 25 minutowy przeglad wiadomosci, przygotowywany przez Polsat, nadawany co niedziele rano przez telewizje SBS

  • lokalne programy radiowe po polsku - ale tylko o okreslonych porach (przynajniej w Adeli)

  • polskie i polonijne gazety i magazyny dostepne w "polskich" placowkach, biurach podrozy, sklepach

  • TV Polonia - po wykupieniu abonamentu i koniecznego oprzyrzadowania do odbioru satelitarnego. Zdaje mi sie, ze bylo to 60 A$ miesiecznie.

  • internet - a za jego posrednictwem prasa i polskie radio na zywo

Telewizja satelitarna i kablowa jest tu dostepna, ale mam wrazenie, ze mniej popularna niz w Polsce. Ostatnio czytalem, ze zajmujace sie tym firmy (Foxtel, Optus), bedac na rynku od kilku lat, nie osiagnely jeszcze prognozowanej liczby abonentow, a w zwiazku z tym wciaz do sprawy doplacaja.

Technike cyfrowa wprowadzono bodajze w roku 2001. Ja wciaz uzywam telewizora przywiezionego z Polski i dobrze mi sluzy.

powrot do gory

Jak Polonia reaguje na pojawiajacych sie turystow z Polski?

Dzisiejsza Polonia nie przypomina tej sprzed 15-20 lat.

Czesto jezdzi do Polski, przyjmuje gosci zPolski, czyta polskie gazety, rowniez w internecie, oglada filmy polskie, a niektorzy polska TV na zywo - nie ma glodu polskosci, bo wszystko jest dostepne.

Jesli u znajomych spotykam kogos, kto wlasniez Polski przyjechal, to zwyczajnie z nim rozmawiam. Tak samo moich polskich gosci traktowali moi tutejsi polscy znajomi.

Nie mysle, aby mialo miejsce jakiestraktowanie specjalne, w sensie szczegolnie pozytywnym, lub odwrotnie. Generalnie, dominuje niezobowiazujaca sympatia.

Zupelnie inaczej bylo, gdy kilkanascie lattemu w Anglii, w Newcastle upon Tyne, pewien angielski znajomy zaprowadzil mnie do tamtejszego klubupolonijnego. Bylem wowczas przybyszem zza zelaznej kurtyny. Wydaje mi sie, zeciekawosc tamtejszych Polonusow gesto byla przetykana nieufnoscia i ostroznoscia.

powrot do gory