Strona powstala 27.08.2001

 

Strona Gł�wna

Kontakt

O stronie

Szukaj: wedlug slow kluczowych - wedlug pytan

AustraLink.pl


Image Map

 

ZAWODY IT
 


Sytuacja w informatyce - koniec roku 2002

Koniec pierwszenstwa w przydzielaniu wiz dla pracownikow sektora IT

Raport w sprawie rynku pracy dla specjalistow IT (lipiec 2002)

Czy informatycy to zawod "lubiany" przez pracodawcow, i czy w otrzymaniu pracy oprocz dyplomu uczelni potrzebne, lub pomocne bylyby inne certyfikaty (np. MCP, MCSE firmy Microsoft lub CNE Novella)? Czy sa jakies specyficzne certyfikaty australijskie?


Sytuacja w informatyce - koniec roku 2002

Odpowiedz opieram na artykule, ktory ukazal sie w prasie na poczatku grudnia 2002.

Organizacja o nazwie IT Skills Hub oglosila raport, w ktorym powiedziano, ze liczba ogloszen o pracy w sektorze IT, ustabilizowala sie po raz pierwszy od dwoch lat. Wyciagnieto stad wniosek, ze ruch ku dolowi wlasnie osiagnal punkt najnizszy i prawdopodobnie nadchodza lepsze czasy.

Specjalnosciami pozadanymi w przyszlosci beda:

  • technologie bezprzewodowe

  • uslugi internetowe

  • XML

  • bezpieczenstwo

  • skladowanie danych

  • MS.Net i podobne systemy

W pewnych specjalnosciach juz zauwazono wzrost zapotrzebowania na specjalistow:

  • srodowiska MS.Net i J2EE

  • bazy danych Oracle 9i

  • system operacyjny Redhat Linux

Srednie zarobki w sektorze IT ulegly normalizacji, i w roku 2002, sa o 5,6% nizsze niz w roku 2001. Wciaz jednak sa to zarobki dobre w porownaniu z innymi sektorami - srednia wynosi 78.030 A$ rocznie.

Stawki kontraktowe rowniez spadly (o 19%) i srednio wynosza dzis w Australii 50 A$ za godzine.

Najwiecej zatrudnienia tworza sektory bankowy i finansowy, a najwiecej ogloszen pojawia sie w stanie NSW.

Dyrektor IT Skills Hub komentujac raport powiedzial, ze choc sektor IT wciaz odczuwa skutki swiatowego zalamania, to prospekty na przyszlosc sa dobre.

 

Tytul raportu: IT Skills Hub Market Monitor Report

 

powrot do gory

Koniec pierwszenstwa w przydzielaniu wiz dla pracownikow sektora IT

W zwiazku z kryzysem na rynku pracy w sektorze IT rzad federalny postanowil (16.07.2002) zwolnic tempo przyznawania wiz pracowniczych dla specjalistow z dziedziny infromatyki i telekomunikacji (ICT). Zakonczyl sie okres przyznawania priorytetu w rozpatrywaniu wiz osobom tej specjalnosci, ktory trwal od lutego 2001. Minister pracy powiedzial przy okazji, ze wzrost bezrobocia w tej branzy osiagnal juz plateau.

powrot do gory

Raport w sprawie rynku pracy dla specjalistow IT (lipiec 2002)
 

Pod adresem australianIT.com.au ukazalo sie ponizej streszczone opracowanie (09.07.2002):

Zarowno niezalezni kontraktorzy, jak rowniez pracownicy obejmujacy nowe stanowiska, musieli zaakceptowac wielkie obnizki placy, co jest zwiazane z najwiekszym kryzysem, jakiego do tej pory branza IT doswiadczyla.

Wielu specjalistow nie moze od ponad roku znalezc pracy w zawodzie, a bioracy udzial w przetargach licytuja w dol. Stawki poszly w dol o 2/3, np. z 80 A$ do 25 A$ na godzine, za ta sama prace.

Pracownicy najwyzszej rangi, ktorzy poprzednio wyciagali 1500A$ dziennie, obecnie otrzymuja oferty w okolicach 600 A$.

W dobrych "czasach dotcom" 23-latek, specjalista od multimediow, nierzadko osiagal przychody w granicach 140 tysiecy A$ na rok, plus akcje firmy, plus sluzbowy samochod. Obecnie, o ile w ogole znajdzie on prace, to za nie wiecej niz 40 tysiecy rocznie.

Nie wszyscy sie jeszcze do tego przyzwyczaili. Powodem obecnej sytuacji moze byc fakt, ze w latach 1999-2000 Australia sciagnela duze ilosci wykwalifikowanych w tej dziedzinie emigrantow, a jednoczesnie, wiele projektow zostalo odstawionych na polke lub zarzuconych. Obecnie na rynku jest zbyt wielu specjalistow IT, ktorzy poszukuja pracy.

Na naszych oczach cala branza IT przechodzi przez faze racjonalizacji, a stawki podlegaja prawu popytu - podazy. Niektorzy specjalisci sprzedaja sie za bezcen, byle tylko byc atrakcyjnymi dla klientow. Oczywiscie firmy korzystaja z tej sytuacji.

Ilosc ogloszen o pracy w tym sektorze, w przeciagu ostatniego roku, byla o 50% mniejsza niz poprzednio.

Z drugiej strony, sredni zarobek w sektorze IT jest wciaz wyzszy niz w innych branzach. Niektorzy sa zdania, ze sytuacja niebawem osiagnie stan rownowagi.
 

powrot do gory

Czy informatycy to zawod "lubiany" przez pracodawcow i czy w otrzymaniu pracy oprocz dyplomu uczelni potrzebne, lub pomocne bylyby inne certyfikaty (np. MCP, MCSE firmy Microsoft lub CNE Novella)?  Czy sa jakies specyficzne certyfikaty australijskie?

Ta odpowiedz zostala opracowana na kilka miesiecy przed tekstami znajdujacymi sie tuz powyzej (kryzys w sektorze IT). Generalnie, odpowiedz mozna uznac za wciaz aktualna, moze oprocz slowa "deficytowy". Celowo jej nie modyfikuje, aby pokazac jak w praktyce wazne jest osobiste sledzenie rynku na biezaco i nie poleganie na informacjach ogolnikowych, przestarzalych lub fragmentarycznych.

Informatycy to zawod bardzo tu pozadany, wrecz deficytowy. Australia jest zinformatyzowanym krajem, a dodatkowo pragnie zrobic z tego swoja specjalnosc. Z drugiej strony informatyka, to pojecie coraz bardziej pojemne. Ktore jej specjalnosci sa w szeregu tych pozadanych - sprawdz w Australian Computer Society - www.acs.org.au , oraz w www.detya.gov.au/noosr/leaflets/noosr_guide8_5.htm

Dyplom uczelni to potwierdzenie twego potencjalu intelektualnego, natomiast certyfikaty to swiadectwa dotyczace praktycznej znajomosci poszczegolnych tematow. Im wiecej takich zbierzesz tym lepiej.

Nie slyszalem o jakiejs australijskiej specyfice w informatyce. Na wszelki wypadek sprawdz u zrodla - adres powyzej. Napisz do nich.

powrot do gory