Strona powstala 27.08.2001  
  Strona Glowna Kontakt O stronie Ogloszenia Szukaj: wedlug slow kluczowych - wedlug pytan


 

 

 

 

 

 

 

STREFY CZASOWE I KLIMAT


Jaka jest roznica czasu pomiedzy Polska, a Australia?

Jaki klimat panuje zima, czyli w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrzesniu, w poszczegolnych regionach krainy Oz?

Jak sie ubrac na wyjazd do Australii?

Nigdzie nie moge znalezc informacji na temat wiatrów. Jakie one sa tj. silne, zimne....... i ile dni w roku to dni wietrzne?
 


Jaka jest roznica czasu pomiedzy Polska, a Australia?

W Australii sa co najmniej 3 strefy czasowe. Moze byc ich wiecej, jak na przyklad latem 2001/02, gdy wladze stanu Queensland postanowily nie przechodzic na czas letni.

W sklad Strefy Wschodniej wchodza stany: Queensland, Nowa Poludniowa Walia, Wiktoria i Tasmania.

W sklad Strefy Centralnej: Terytorium Polnocne i Australia Poludniowa

Strefa Zachodnia to stan Australia Zachodnia

Roznica pomiedzy strefami wynosi:

  • Wschodnia - Centralna - 30 minut

  • Centralna - Zachodnia - 1 godzina 30 minut

Gdy w Polsce panuje czas letni, to roznica czasu wynosi:

  • Polska - Strefa Wschodnia - 8 godzin

  • Polska - Strefa Centralna - 7,5 godzin

  • Polska - Strefa zachodnia - 6 godzin

Gdy w Polsce panuje czas zimowy, to roznica czasu wynosi (o ile wszystkie stany zmienia czas na letni):

  • Polska - Strefa Wschodnia - 10 godzin

  • Polska - Strefa Centralna - 9,5 godzin

  • Polska - Strefa Zachodnia - 8 godzin

Roznica czasu pomiedzy Polska i Australia zmienia sie zaleznie od pory roku, gdyz pory roku sa poprzestawiane. Gdy w Polsce ludzie cofaja zegarki, zmieniajac czas na zimowy, to mieszkancy Australii przesuwaja czas o godzine do przodu i przechodza na czas letni. Innymi slowy, przestawiamy zegarki w tym samym czasie, lecz w przeciwnych kierunkach.

Niezaleznie od pory roku i od strefy, w Australii zawsze jest pozniej!

Przykladowo, dla Adelaide (lezacej w Strefie Centralnej):

  • polskim latem, gdy w Polsce jest 12.00 w poludnie, to w Adelaide jest juz 19.30 (i w dodatku jest zima, tyle ze bez mrozow), bo 12.00 + 7,5 = 19.30

  • polska zima, gdy w Polsce jest 12.00 w poludnie, to w Adelaide jest juz 21.30, bo 12.00 + 9,5 = 21.30

Zobacz:   http://times.clari.net.au/Australia.html


powrot do gory

Jaki klimat panuje zima, czyli w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrzesniu, w poszczegolnych regionach krainy Oz?

Odpowiedz rozszerzam rowniez na lato:

STAN

TYP KLIMATU

LATO

ZIMA

Tasmania

umiarkowany, morski

11-21 st.C

4-11 st.C

Wiktoria

umiarkowany

13-25 st.C

5-13 st.C

Australia Poludniowa

srodziemnomorski

16-30 st.C

lato gorace, suche

wiosna lagodna

7-15 st.C

zima wilgotna

jesien lagodna

Australia Zachodnia

rozne strefy klimatyczne

17-29 st.C

8-17 st.C

Terytorium Polnocne

ekstremalny - w glebi ladu bardzo gorace i wilgotne lato. Wybrzeze tropikalne

25-35 st.C

19-30 st.C

Queensland

subtropikalny slonecznie przez wieksza czesc roku

20-30 st. C

9-20 st.C

Nowa Poludniowa Walia

umiarkowany

18-26 st.C

lato cieple lub gorace, pewna wilgotnosc

7-18 st.C

zima lagodna

Powyzsza uproszczona charakterystyka pochodzi ze strony   studyinaustralia.gov.au


powrot do gory

Jak sie ubrac na wyjazd do Australii?

Australia lezy na polkuli poludniowej - wiec latem jest tam zima: styczen to odpowiednik lipca, luty - sierpnia, marzec - wrzesnia, i tak dalej - przesuniecie 6-cio miesieczne.

Tak jak i w Polsce, moze sie zdarzyc chlodne lub gorace lato, ale wciaz bedzie to lato (grudzien, styczen, luty). Ubrania wiec nalezy zabrac przewiewne, okrywajace cialo przed sloncem (dziura ozonowa), a na wszelki wypadek jakis sweter i kurtke na chlodniejszy wieczor. Koniecznie okulary sloneczne (UV) i nakrycie glowy do noszenia zawsze, gdy bedziesz przebywac poza terenem zadaszonym.

Dziura ozonowa to nie zarty. Ta rozrzedzona warstwa ozonu znajduje sie wlasnie nad Australia, co uwidacznia sie podobno zwiekszona zachorowalnoscia na raka skory.

Prowadzone sa tu roznorakie kampanie uswiadamiajace, ktorych glowne przeslanie to:

  • unikaj slonca

  • nie opalaj sie

  • nos zawsze kapelusz (czapke)

  • i okulary sloneczne z filtrami UV

  • smaruj sie kremami ochronnymi.

Jak glosil artykul, ktory ostatnio wpadl mi w rece, im czlowiek mlodszy, tym bardziej zagrozony. Chodzi tu o osoby ponizej 30 roku zycia, a dzieci w szczegolnosci. Wystawianie mlodych oczu na dzialanie slonca powoduje powazne choroby w wieku pozniejszym - rak, karatakta, narosla na galce ocznej itd.

Wszystkie te ostrzezenia padaja na mniej lub bardziej podatny grunt. Np. ja chodze po ulicach osloniety przed sloncem, jak afganska kobieta, w mrocznych czasach talibanu, a tuz obok biegaja plowowlose dzieci bez okryc glowy, oczu, czy czegokolwiek.

W wielu szkolach podstawowych, obowiazkowym elementem wyposazenia (czy tez umundurkowania, bo wiekszosc szkol ma swoje mundurki - koszulki z emblematami, wybrane kolory itp.) jest czapka basebolowa z oslona opadajaca na kark - tak jak nosi Legia Cudzoziemska. Ten, kto przyszedl do szkoly bez czapki, nie moze podczas przerwy, wyjsc na boisko. To duza kara.

Zobacz: www.sunsmart.com.au
www.curtin.edu.au/curtin/dept/phys-sci/sun/sunburn.htm

Australijskie zimy (czerwiec, lipiec, sierpien) sa w wiekszosci lagodne. Mozna co prawda wyjechac na narty, ale trzeba dotrzec do gorzystych terenow stanu Wiktoria i Nowa Poludniowa Walia. Chlodniej moze tez byc na Tasmanii, ale nie ponizej zera (oprocz nocy).

W Adelajdzie zima, w ciagu dnia, utrzymuje sie temperatura 14-17 st.C, a w nocy spada do 4-7 st.C. Sporo jest deszczow, ale tez niemalo slonca. Zima jest piekna, bo wszystko jest zielone!

Paradoksem jest, ze wlasnie w Adelajdzie, notorycznie marzlem, jak nigdy wczesniej. Trwalo to miesiacami, a spowodowane bylo wychlodzeniem domostwa, w ktorym na okraglo, miesiacami, panowala temperatura 10-12 st.C. W owej sytuacji normalnym bylo, ze po ulicy chodzilo sie (zima) w koszuli i swetrze, lub lekkiej kurtce, a po domu w dwoch swetrach, welnianych skarpetach i, excusez le mot, kalesonach. A jak ciezko bylo wstac z lozka lub wyjsc spod prysznica?

Tak wiec, jesli nie planujesz w Australii alpinistyki, ani nart, to zima nalezy ubrac sie jak na dosc lagodna polska jesien. Jesli twoj gospodarz mieszka w domu ogrzewanym kominkami, to wcisnij do walizki rowniez bielizne ciepla.

Warto tez pamietac, ze Australia to panstwo - kontynent, wiec zima na jej poludniowych rubiezach (klimat umiarkowany) bedzie sie znacznie roznic od tej na polnocy (tropik).

powrot do gory

Nigdzie nie moge znalezc informacji na temat wiatrów. Jakie one sa tj. silne, zimne....... i ile dni w roku to dni wietrzne?

Najbardziej wietrzna stolica Australii jest Perth - srednia predkosc wiatru 15,6 km/godz.

Najmniej wietrzna jest Canberra - 5,4 km/godz.

Najwieksze predkosci wiatru, ponad 200 km/godz, zanotowane w Australii, zwiazane sa z cyklonami, nawiedzajacymi polnocne rejony kontynentu - Australia Zachodnia, Terytorium Polnocne, Queensland.

W Adelaide, gdzie mieszkam, tez cos tam wieje ale mam wrazenie, ze w porownaniu z np. wybrzezem Baltyku, jest tego chyba mniej. Z drugiej strony, to wlasnie w Australii Poludniowej zlokalizowano pewne miejsca, gdzie panuja idealne warunki (w skali swiatowej) dla wiatrowych generatorow pradu. W roku 2002 rozpoczeto prace przy budowie dwoch takich wiatrowych elektrowni. Nie znaczy to jednak, ze wiatry w owych miejscach sa nadzwyczaj silne, lecz ze sa one przewidywalne i dosc stabilne.

Generalnie, od wiatru trudno w Australii uciec, gdyz wszystkie znaczace miasta (oprocz Canberra) polozone sa nad morzem, co sprzyja wietrznej pogodzie.

powrot do gory