Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Pol-Art w Adelajdzie

wrzesień 2009

Andrzej Munk: – Zapraszam na Pol-Art, który odbędzie się w Adelajdzie w dniach od 27 grudnia 2009 do 10 stycznia 2010


Zaraz, zaraz, powiedzą niektórzy. Cóż to jest ten Pol-Art?

Otóż Pol-Art, proszę Czytelników „Przeglądu Australijskiego”, jest przeglądem dorobku kulturalnego Polaków w Australii i Nowej Zelandii. Zaczęło się w Sydney w 1975 roku. Od tej pory Festiwal odbywa się co trzy lata, rotacyjnie w kolejnych stolicach stanowych Australii. Ostatni miał miejsce trzy lata temu w Hobart – stolicy Tasmanii. U nas w Adelajdzie odbywać się teraz będzie po raz trzeci.

Może ktoś zapytać: – No dobrze, ale po co zaraz festiwal i olbrzymie koszty z nim związane? Przecież jest on organizowany społecznie, nikt na tym nic nie zarabia, a biorący w nim udział narażają się na niemałe koszty związane z transportem, zakwaterowaniem, czy wyżywieniem poza domem?

Andrzej Munk

– Tak, to wszystko prawda – odpowiem na tak postawione pytanie – ale dzięki tym festiwalom społeczeństwo australijskie ma okazję otrzymać nieco informacji o polskiej kulturze z „pierwszej ręki”, zanurzyć się wraz z nami w Polskości, aby w końcu potwierdzić to co my już wiemy: że „Polacy nie gęsi i swój język mają... A mamy piękną polską literaturę, tańce ludowe, malarstwo, rękodzieło, muzykę, czy nawet smakowitą polską kuchnię. Myślę, że Pol-Art jest ważny również dla nas samych. Będziemy mogli podziwiać i być dumni z dorobku kulturalnego naszych rodaków.

Przyjrzyjmy się repertuarowi Pol-Artu Adelaide 2009:

Pol-Art rozpocznie się 27 grudnia o godz. 14:00 koncertem kolęd w Katedrze pod wezwaniem St. Francis Xavier, po którym, o godz. 15:00 zostanie odprawiona msza św., celebrowana przez arcybiskupa Philipa Wilsona.

W poniedziałek 28 grudnia – Dożynki w samym sercu Adelaide, czyli w Elder Park (pomiędzy Festival Theatre i rzeką Torrens) - wstęp wolny. Tego też dnia odbędzie się pierwszy z czterech występów teatralnych.

Sztuki teatralne będą grane w dobrze nam znanym ośrodku The Parks Community Centre, w Angle Park; koncerty folklorystyczne, z udziałem 11 zespołów z Australii i Nowej Zelandii – w Convention Centre i Festival Centre (sala teatralna The Playhouse), koncerty muzyki poważnej – w Elder Hall, Oratorium ku czci papieża Jana Pawła II – w Sali widowiskowej parafii Ottoway (John Paul II Hall).

Spotkania z Autorem, Kabaret oraz projekcja filmów polskich reżyserów odbędą się w Centralnym Domu Polskim.

Wystawa malarstwa i rękodzieła będzie w galerii The Royal Society of Arts – North Terrace.

Czas i miejsce poszczególnych imprez festiwalowych są zamieszczone w Programie Festiwalu.

Bilety wstępu na wszystkie imprezy (poza Domem Polskim) będą sprzedawane przez BASS oraz, jak zwykle, przy wejściu (również w Domu Polskim). Ostatnim punktem Festiwalu, w niedzielę 10 stycznia, będzie możliwość zwiedzenia muzeum w Polish Hill River.

Serdecznie zapraszam na Pol-Art Adelaide 2009, który nam uzmysłowi, jak wielu utalentowanych ludzi polskiego pochodzenia mieszka z nami w tym zakątku świata: autorów, choreografów, reżyserów teatralnych i filmowych, malarzy, fotografów artystycznych, rękodzielników, muzyków, aktorów i tancerzy.

Szczegółowe informacje o festiwalu Pol-Art Adelaide 2009 sa zamieszczone na naszej stronie internetowej www.polart2009.com.au

A zatem do zobaczenia.


Andrzej Munk

Prezes Pol-Art 2009


Calendar of Events


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011