Strona powstala 27.08.2001

 

Strona Gł�wna

Kontakt

O stronie

Szukaj: wedlug slow kluczowych - wedlug pytan

AustraLink.pl


Image Map

 

ZDROWIE * UBEZPIECZENIA

 

Ile kosztuje rodzenie dziecka w Oz, zakladajac ze cala rodzina wyemigrowala niedawno i jest objeta ubezpieczeniem Medicare?

J ak mozna ocenic jakosc uslug w panstwowej sluzbie zdrowia; chodzi o porod. W Polsce np. trzeba rozpytywac znajomych, czy dany szpital jest przyjazny mamom i czy czasem nie trzeba dawac zawczasu w lape, jesli chce sie aby np. skierowano kobiete na cesarski ciecie, jesli zachodzi taka potrzeba?

C zy rodzenie w prywatnych szpitalach jest mozliwe i ile wtedy kosztuje?

Czy wyjezdzajac do Australii powinnismy zaopatrzyc sie w jakies szczepionki lub specjalne leki?

Troche czytalem o opiece zdrowotnej w Australii w materialach z ambasady i wyszlo mi, ze Medicare nie pokrywa pediatry, stomatologa i wielu innych specjalistow. Czy tak faktycznie jest - czy sa moze prywatne ubezpieczenia na te "dolegliwosci " i ile kosztuja?

Nigdzie nie wyjasniono sprawy ubezpieczen medycznych. Jest jedynie informacja, ze przez 2 lata nie mozna sie ubiegac o pomoc socjalna. Czy przez te 2 lata imigrant nie ma rowniez prawa ubiegac sie o powszechne ubezpieczenie medyczne?


Ile kosztuje rodzenie dziecka w Oz, zakladajac ze cala rodzina wyemigrowala niedawno i jest objeta ubezpieczeniem Medicare?

J ak mozna ocenic jakosc uslug w panstwowej sluzbie zdrowia; chodzi o porod. W Polsce np. trzeba rozpytywac znajomych, czy dany szpital jest przyjazny mamom i czy czasem nie trzeba dawac zawczasu w lape, jesli chce sie aby np. skierowano kobiete na cesarski ciecie, jesli zachodzi taka potrzeba?

C zy rodzenie w prywatnych szpitalach jest mozliwe i ile wtedy kosztuje?

Opinii zasiegnalem u dwoch doswiadczonych mam.

Sa to opinie jednostkowe i dotyczace trzech szpitali panstwowych w Adelaide (Modbury Hospital, Queen Elizabeth Hospital i Women's and Children's Hospital). Zarowno doswiadczenia innych matek, jak i warunki w innych szpitalach moga byc rozne, ale do innych mam na razie nie dotarlem.

Mama I - ktora dwoje dzieci urodzila w Polsce, i przywiozla ze soba do Australii, a kolejna dwojke urodzila juz w Adelaide - w 2000 i w 2001 roku (Modbury Hospital). Oba porody bez zadnych komplikacji.

Moja rozmowczyni rozpoczela swa wypowiedz od: "Nie ma problemu !!"

Ci, ktorzy maja ubezpieczenie Medicare, nie placa za urodzenie dziecka w szpitalu panstwowym, a warunki i opieka w sa dobre:

  • obsluga jest mila

  • zwyczaj obdarowywania obslugi kwiatami i prezentami jest tu nieznany ("Kwiaty przynosi sie matce.")

  • nie ma zadnych lapowek

  • kobieta w ciazy, przed porodem jest pod opieka lekarza ogolnego, tzw. GP (General Practitioner). GP kieruje pacjentke do szpitala. Do tego szpitala mozna przed porodem zajrzec, porozmawiac z personelem, zapoznac sie z warunkami. Na takie spotkanie umawia pacjentke GP. Pacjentka zostaje tez zaopatrzona w broszurki informacyjno-oswiatowe.

  • sala porodowa, to jednoosobowy pokoj. Przy porodzie obecna jest polozna, albo dwie. Lekarz pojawia sie w razie potrzeby i do szycia.

  • do sali porodowej mozna zaprosic rodzine, znajomych, aby uczestniczyli w porodzie. Ci o slabszych nerwach moga czekac na korytarzu, za drzwiami.

  • do sali porodowej mozna sobie przyniesc co sie chce - np. magnetofon z ulubiona muzyka

  • mozna zazyczyc sobie srodki przeciwbolowe. Najbardziej radykalny jest zastrzyk w kregoslup, znieczulajacy dolna polowe ciala. Moja rozmowczyni nie miala pewnosci, czy takie znieczulenie nie dziala rowniez na noworodka. Podobno te "znieczulone" noworodki nie placza.

  • sa tez inne, bardziej lokalne srodki przeciwbolowe

  • dziecko jest caly czas przy matce. Jesli potrzebny jest inkubator, to matka moze byc caly czas przy dziecku

  • z pokarmem nie ma problemu. Jesli dziecko jest zarte, a matce zabraknie pokarmu, to dostarcza go szpital

  • ze szpitala mozna wyjsc kiedy sie chce, nawet w jeden dzien po porodzie

  • mozna tez zostac dluzej - np. jeden tydzien - decyzje podejmuje matka

  • daja dziecku szczepienia, ale mozna sie na nie nie zgodzic

  • w szpitalu sa reczniki, srodki czystosci. Nalezy ze soba miec tylko bielizne osobista.

  • mozna uzywac ubranek i kocykow swoich, albo szpitalnych

  • sale na dziale polozniczym sa pojedyncze, albo podwojne. Bywaja i wieksze, ale moja znajoma za kazdym razem miala wlasny pokoj

  • mozna wynajac telewizor

  • nie ma obchodow lekarskich. Lekarz pojawia sie wg potrzeby.

  • jedzenie jest bardzo dobre. Potrawy mozna wybrac z karty.

  • roznoszone sa gazety, ksiazki. Do pokoju przychodza roznego rodzaju "doradcy" (counsellors), czesto reprezentujacy jakis kosciol, aby porozmawiac z matka lub z rodzina

  • kazdej matce przysluguje jednorazowy zasilek porodowy, w wysokosci 600-800 A$

  • ubranka, wozki, lozeczka i tym podobny sprzet mozna tanio kupic na roznego rodzaju wyprzedazach, albo z ogloszenia. Najczesciej sprzet jest w dobrym stanie, gdyz w Australii nie ma rodzin wielodzietnych

Mama II - Australijka polskiego pochodzenia, urodzona w Australii. Dwoje dzieci urodzila w Adelaide (1995 i 2001). Pierwsze dziecko w szpitalu prywatnym, a drugie w panstwowym (Queen Elizabeth Hospital). Przy drugim dziecku pojawily sie dosc powazne komplikacje.

Mama II wlasciwie w 100% potwierdzila opinie Mamy I (choc o mojej wczesniejszej rozmowie z Mama I jej nie wspominalem). Swoja odpowiedz zaczela od slow: "Najlepsza opieka na calym swiecie !!". Potem padaly jeszcze okreslenia typu: "jak w raju, ludzie nie chca wierzyc" oraz bardzo czesto przymiotnik "fantastic".

  • szpital panstwowy lepszy od prywatnego, bo wiekszy i pod reka sa lekarze specjalisci wszelkiego rodzaju. Gdy pojawily sie komplikacje, specjalisci zostali wezwani do Mamy II, i pojawili sie u niej w przeciagu pieciu minut.

  • pielegniarki sa fantastic. Jesli matka jest zmeczona, to zajmuja sie dzieckiem tak dlugo jak potrzeba

  • w przypadku komplikacji, w szpitalu mozna pozostac dluzej

  • po cesarskim cieciu, w szpitalu zostaje sie 9-10 dni, ale na zyczenie mozna wyjsc wczesniej

  • po cesarskim cieciu i opuszczeniu szpitala, jeszcze przez 14 dni polozna przychodzila na wizyty domowe

  • po porodzie z komplikacjami, w sklad uslugi medycznej szpitala panstwowego wchodza tez zabiegi fizjoterapii i wizyty psychologa

  • szpital zapewnia tlumacza, jesli to potrzebne

  • niemowle jest poddane serii testow (scans), okreslajacych stan jego zdrowia - mozgu, serca i innych organow wewnetrznych. W jednym przypadku wykryto rzadka wade serca i natychmiast wyslano niemowle samolotem na operacje do Melbourne

Mama II zastrzegla, ze opinie jej znajomych sa na ten temat identyczne.

Na temat szpitali prywatnych nie robilem rozeznania. Zainteresowanym polecam strony internetowe firm ubezpieczeniowych.

powrot do gory

Czy wyjezdzajac do Australii powinnismy zaopatrzyc sie w jakies szczepionki lub specjalne leki?

O ile pamietam, Sanepid jestwyspecjalizowana sluzba panstwowa, od tych wlasnie spraw. Kazda osobawyjezdzajaca z Polski za granice moze tam zasiegnac informacji i zaszczepic sie, jesli to konieczne.

Wedlug mnie zaden rejon Australii nieprzedstawia zagrozenia, wiec zadne szczepienia nie sa potrzebne, ale to moze podlegac zmianom w czasie.

Zobacz: http://globtrotter.onet.pl/_i/sprzet/choroby_map.jpg

Leki - wolno zabrac ze soba tylko to, co dany podroznik musi zazywac. Np. mojaMama przywiozla sobie, na kilkumiesieczny pobyt, rozne leki, ktore zazywalaregularnie w Polsce. Leki nalezy zglosic na granicy australijskiej. Jesli masztego wieksza ilosc, to nalezy miec zaswiadczenie od lekarza, ze musisz dany lek zazywac.

Temat pokrewny - ubezpieczenie zdrowotne.Mozesz takie wykupic w Polsce. Przyda sie jesli podczas wyjazdu wydarzy sie jakis wypadek, choroba itd. Koszty szpitala, lekarza itp. sa wysokie.

Np. jesli Australijczyk, potrzebujeinterwencji pogotowia, to pogotowie przyjedzie, ale ci, ktorzy nie wykupilispecjalnego ubezpieczenia (okolo 65 A$ na rodzine rocznie) zostana pozniej poczestowani rachunkiem za ta usluge - ok. 500A$.

www.saambulance.com.au (zobacz Products & Services)

Ci, ktorzy udowodnia ciezka sytuacje materialna moga splacac swoj dlug w ratach.

Wydaje sie, ze goscie zamorscy beda przez pogotowie traktowani podobnie (choc zapewne bez prawa do splat ratalnych).


powrot do gory

Troche czytalem o opiece zdrowotnej w Australii w materialach z ambasady i wyszlo mi, ze Medicare nie pokrywa pediatry, stomatologa i wielu innych specjalistow. Czy tak faktycznie jest - czy sa moze prywatne ubezpieczenia na te "dolegliwosci " i ile kosztuja?

Odpowiedz na to pytanie pisze z pozycji czlowieka, ktory na szczescie niewiele musial z opieki zdrowotnej korzystac. Nie mam wiec jakichs wielkich doswiadczen osobistych w tym zakresie.

Z tego co wiem:

  • kazdy obywatel i rezydent Australii placi rok rocznie skladke na Medicare. Wiekszosc placi 1,5% swoich rocznych dochodow. Z tych skadek utrzymuje sie publiczny sektor sluzby zdrowia.

  • glownie ze wzgledu na rosnaca liczbe emerytow i rencistow, w proporcji do populacji pracujacej, osiagajacej dochody i placacej podatki, sektor ten zaczyna robic bokami. Dlatego rzad wprowadza rozne zachety i wywiera presje na obywateli, aby wykupywali oni ubezpieczenia prywatne. Chodzi glownie o to, aby ubezpieczali sie nie tylko ci, ktorzy juz jutro pojda do szpitala, ale przede wszystkim ludzie mlodzi i zdrowi, ktorzy emerytami beda za 30-40 lat

  • Ci ktrzy nie maja prywatnego ubezpieczenia, czyli polegaja tylko na Medicare, moga korzystac bezplatnie z porad lekarza ogolnego, pobytu w szpitalu publicznym i doplat do szeregu uslug specjalistycznych i do lekow.

  • Szpital publiczny przyjmie kazdy nagly przypadek, ale pacjent ktory moze czekac na zabieg czy operacje, czeka najczesciej miesiacami albo i dluzej.
    Specjalistyczne uslugi medyczne sa, albo pokryte przez Medicare calkowicie, albo czesciowo.

  • Nie wiem dokladnie, ktore uslugi sa w jakiej kategorii i dlaczego, ale np. zglosilem sie niedawno, z dzieckiem, i przy okazji z samym soba, do dermatologa - "Skin Cancer Clinics", do "przegladu" skory w celu stwierdzenia jakichkolwiek zagrozen typu rakowego (sloneczko! sloneczko!!). Ta usluge Medicare pokrywa w calosci. Musialem tam tylko pokazac wazna karte.
    Drugi, dorastajacy syn chodzil do innego dermatologa, w zwiazku z mlodzienczymi wypryskami, ale tam musielismy juz czesciowo za wizyte placic.

  • Dentysta nie jest pokrywany przez Medicare. Pacjent placi calosc (chyba ze ma Helath Care Card).

  • Osoby o niskich dochodach otrzymuja tak zwana Health Care Card (rencisci maja Karte Rencisty). Dzieki tej karcie nie placa za zadne uslugi medyczne uzyskane z publicznej sluzby zdrowia. Dentysta publiczny, tez nie zada od nich pieniedzy, ale kolejki do przegladu uzebienia sa dlugie, mozna czekac nawet rok. Jednak gdy zab zaboli, to przyjma natychmiast.

  • Ci ktorzy postanowia wykupic prywatne ubezpieczenie medyczne maja do wyboru wiele firm ubezpieczeniowych, ktore oferuja rozne pakiety uslug, w roznych cenach. Poszczegolne firmy ubezpieczeniowe zawieraja umowy z roznymi placowkami, szpitalami, klinikami, gabinetami, z ktorych ich klienci moga korzystac. Klienci najczesciej placa jakis procent za usluge.

Z tego co wiem, sa dwa glowne rodzaje prywatnych ubezpieczen:

  • Pobyt w szpitalu - pokrywajace pobyt w szpitalu prywatnym (lub publicznym, jako pacjent "prywatny"), koszta operacji, zabiegow, oraz szeregu innych pozaszpitalnych uslug madycznych, wlacznie z pogotowiem

  • Inne uslugi (czesto zwane Extras) - pokrywajace 40-85% kosztow dentystycznych, 40 - 70% okulistycznych, zabiegi fizjoterapeutyczne, akupunkture, kregarzy, dietetykow, psychologow, opieke pielegniarska itp.

Kazda firma ubezpieczeniowa ma inna oferte co do zakresu uslug i ceny pakietu. Przykladowo Health Partners:

  • Pobyt w szpitalu - 1926 A$ rocznie za cala rodzine

  • Extras - 760 A$ rocznie za cala rodzine

Wszystko podlega ciaglym zmianom. Zobacz: www.healthpartners.com.au

Firm ubezpieczenoiwych jest wiele.

powrot do gory

Nigdzie niewyjasniono sprawy ubezpieczen medycznych. Jest jedynie informacja, ze przez 2lata nie mozna sie ubiegac o pomoc socjalna. Czy przez te 2 lata imigrant nie ma rowniez prawa ubiegac sie o powszechne ubezpieczenie medyczne?

Te sprawe wyjasnia miedzy innymi broszura informacyjna.

Ubezpieczenie medyczne - to najbardziej podstawowe i powszechne - nazywa sie Medicare - przysluguje ono imigrantom od pierwszego dnia.

Jak sie telefonicznie dowiedzialem, zformalnym zaistnieniem w rejestrach trzeba poczekac okolo tygodnia. To jestczas potrzebny na transfer informacji o twoim przybyciu do Australii, ze sluzbimigracyjnych do sluzb zdrowia. Potem wystarczy wypelnic formularz i czekac na przyslanie plastikowej karty z numerem.

Zobacz Health Insurace Commission:

www.hic.gov.au

idz do "Your Health" i dalej"Our Services", "About Medicare" i "Am I eligible?"

Tak jak w przypadku emerytur, rzad zachecaobywateli do wykupienia prywatnych ubezpieczen medycznych. To kosztuje, ale sapewne zwiazane z takim ubezpieczeniem korzysci, np. w szpitalu nie lezysz na dostawce w korytarzu.

powrot do gory