Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii

Panorama w sieci, sierpień 2004

Wywiad red. Eugeniusza Bajkowskiego ze Zbigniewem Ludgarem Olszowskim, Prezesem Fundacji Polonia


(CANBERRA) Eugeniusz Bajkowski:
Szanowny Panie Prezesie, X Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii odbędzie się w Warszawie pod koniec września br. Organizatorem jest Fundacja Polonia. Czym ta Konferencja będzie różnić się od poprzednich? Proszę streścić i przybliżyć czytelnikom program i tematykę konferencji.

Zbigniew Ludgar Olszowski: — Konferencje z uwagi na swój zasięg są wyjątkowym spotkaniem polonijno-polskiego świata biznesu. W dotychczasowych edycjach wzięło udział blisko 3500 polonijnych i krajowych przedsiębiorców. Spotkali się na nich inwestorzy z prawie 40 krajów świata (również tych odległych jak Argentyna, Brazylia, Tajlandia, Japonia, Chiny, Arabia Saudyjska), aby wymienić doświadczenia i rozwijać międzynarodową współpracę gospodarczą.

Program X jubileuszowej Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii będzie pod pewnymi względami wyjątkowy. Konferencję zainauguruje prof. Jerzy Hausner, wicepremier, minister gospodarki i pracy – informacją o stanie gospodarki i możliwościach współpracy. Udział w niej wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz wybitni specjaliści w dziedzinie gospodarki.

Następnym, ale odróżniającym się od poprzednich Konferencji punktem programu, jest dyskusja o kierunkach i perspektywach poszerzenia współpracy międzynarodowej wychodząca z bilansu ostatniej dekady oraz faktu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Wezmą w niej udział znane osoby, które współkształtowały życie gospodarcze kraju w ostatniej dekadzie oraz wybitni przedsiębiorcy polonijni. Wymiana poglądów odbywać się będzie z udziałem uczestników w czasie sesji plenarnej pierwszego dnia. Mogliśmy pozwolić sobie na podjęcie takiej niecodziennej formy, bo mamy za sobą dziewięć kolejnych lat spotkań z udziałem osób, które w ubiegłych latach reprezentowały najwyższe władze oraz posiadają szczególną wiedzę i doświadczenia.

Przygotowaliśmy sesje dyskusyjne w głównych blokach tematycznych:

  • 10 lat Polonii gospodarczej;
  • nauka i technika;
  • prawo i ekonomia;
  • trendy i rynki,

w których poruszane będą między innymi takie zagadnienia: rynki wschodnie, projekty innowacyjne, rozwój rynku nieruchomości, nabywanie przedsiębiorstw oraz praw udziałowych, projekty finansowane z funduszy unijnych. Także: rola nowego pokolenia Polonii w procesie zacieśniania relacji gospodarczych czy kobiety menedżerki polskiego pochodzenia – ich sukcesy i możliwości działania. To co wymieniłem nie wyczerpuje problematyki spotkań. Współdziałanie w każdej ze wspomnianych dziedzin może przynieść wielostronne korzyści.

Z okazji jubileuszu, obok sesji dyskusyjnych, przygotowaliśmy wiele atrakcji jak: „Festiwal Polskiej Żywności”, wystawy, pokazy tańca, barwne prezentacje oraz inne niespodzianki.

Prowadzone rozmowy kuluarowe, zawierane znajomości – to działania na przyszłość. Najlepiej służy temu część towarzyska. Oczywiście przy biesiadnym stole po staropolsku, z muzyką i pieśnią. Jubileuszowo zaczynamy w Warszawie a kończymy w pięknym Pułtusku – w zamku w Domu Polonii.

Mamy nadzieję, że i tym razem Konferencja spełni swoje podstawowe cele:

  • umacnianie więzi pomiędzy środowiskami gospodarczymi Polonii a krajem,
  • rozwój międzynarodowej współpracy gospodarczej,
  • wymiana informacji o możliwościach partnerskiej współpracy,
  • wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie.
Ile osób, kto i skąd będzie w niej uczestniczyć, z jakich krajów i kontynentów?

— Tak jak w poprzednich latach, spodziewamy się, że w konferencji weźmie udział około 450 osób z zagranicy i kraju. Będą to przedsiębiorcy z ponad 30 państw, zarówno europejskich, jak i z obu Ameryk, Azji oraz Australii.

Wszystkie dotychczasowe Światowe Konferencje Gospodarcze Polonii odbywały się z udziałem członków rządu RP. Wraz z przyjęciem wydawanym przez Prezydenta RP rosło znaczenie obrad, większe było zainteresowanie opinii publicznej. Jacy polscy politycy, które polskie resorty i instytucje bedą reprezentowane tym razem?

— Reprezentacja jest bardzo szeroka. Będą przedstawiciele Sejmu i Senatu, Ministerstwa Gospodarki i Spraw Zagranicznych i innych resortów oraz rządowych agencji gospodarczych.

Będzie wicepremier i minister gospodarki i pracy – prof. Jerzy Hausner oraz Jacek Piechota – sekretarz stanu. Specjalnym gościem będzie prof. dr hab. Danuta Hübner, komisarz w Unii Europejskiej. Będą przedstawiciele samorządów – dr Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Eugeniusz T. Grzeszczak – starosta słupecki.

W dyskusji plenarnej wezmą udział:

Andrzej Zdebski – prezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych,
prof. dr hab. Bogusław Liberadzki – poseł Parlamentu Europejskiego; b. minister transportu,
prof. dr hab. Witold Modzelewski – prezes, Instytut Studiów Podatkowych; b. minister finansów,
Janusz Steinhoff – prezes, Centrum Banku Śląskiego; b. wicepremier i minister gospodarki,
Maria Olsson – prezes, EAT Polska, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji,
Adam Bak – prezes Polish American Business Club, prezes firmy Adamba,
Sławek Tomkowski – prezes, Steco Inc., członek Polish American Business Club, USA.

Planowane jest spotkanie w Kancelarii Premiera, które nawiązuje do tradycji spotkań na najwyższym szczeblu.

Czy oczekiwał Pan, organizując pierwszą Konferencję w 1995 r. z udziałem władz państwowych i lokalnych oraz przedstawicieli ambasad krajów zaprzyjaźnionych, że tak rozwinie się ta koncepcja? W tym kontekście proszę o krótkie oceny poprzednich konferencji – jakie były ich szczególne cechy, problemy i osiągnięcia?

— To zbyt obszerny temat i jego pobieżne omówienie jest nader ryzykowne.

Gdy dziesięć lat temu tworzyliśmy program pierwszej Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, Polska stała na progu wielkich przemian. My mieliśmy wielką tremę. Jednak wbrew wielu sceptykom, Konferencja okazała się sukcesem niemal pod każdym względem. Z 27 krajów przybyło 147 kompetentnych osób, z Polski przedłożono obszerną ofertę możliwości współpracy gospodarczej z 47 województw – przy udziale wielu przedsiębiorstw.

Rząd reprezentowało dwóch wicepremierów i czterech ministrów resortów gospodarczych. Patronat honorowy objął Marszałek Senatu RP. Podobnie było na kolejnych corocznych edycjach.

Na jednej z nich – o nowoczesnych metodach zarządzania – mówił w swoim wystąpieniu pan inż. Edmund Obiala. To właśnie o Nim doświadczony australijski menedżer napisał w swojej książce:

„Wielkie i bardzo skomplikowane projekty w Sydney, takie jak Sydney Football Stadium, The Chifley Tower czy Sydnejski Stadion Olimpijski, które zakończyły się ogromnym sukcesem, mają wspólny mianownik – zarządzał nimi Edmund Obiala”.

Pan Wiesław Parajs, uczestnik szeregu Konferencji, prezentował możliwości współpracy z Australią. Potwierdza to tezę, że środowiska gospodarcze Polonii to wielki potencjał wiedzy i kontaktów na rzecz międzynarodowej współpracy.

Po latach wiemy, że poprzez Konferencje udało się stworzyć swego rodzaju pomost gospodarczy pomiędzy Polonią a Polską. Jestem dumny, ze Fundacja Polonia jako pierwsza zbudowała takie forum dyskusyjne, które swoją rangą i zasięgiem odbija się szerokim echem w kraju i zagranicą. Życzliwe nam media krajowe i zagraniczne są współtwórcą tego sukcesu.

Konferencje, z uwagi na rolę jaką odgrywają w kręgach gospodarczych i biznesowych, są w opiniach uczestników realizowane na wysokim poziomie i przez liczne osoby postrzegane jako wizytówka Polski.

Proszę zapoznać nas z Fundacją Polonia, która organizuje Światowe Konferencje Gospodarcze Polonii.

— Fundacja Polonia jest niezależną organizacją społeczną, pozarządową, z siedzibą w Polsce, działającą również poza jej granicami. Działa od 1989 roku. Została utworzona przez pięćdziesiąt osób fizycznych zamieszkałych w dziesięciu krajach oraz jedenaście krajowych i zagranicznych osób prawnych (Zjednoczenie Polaków w Berlinie, Związek Polaków „Strzecha” w Austrii, Związek Polaków „Zgoda” w Niemczech, Stowarzyszenie Polaków „Lechia” w Niemczech, Polski Związek Kulturalny w Berlinie, Bank Pekao, Orbis S.A., PLL LOT i Cepelie).

Głównym celem jest umacnianie więzi Polonii z macierzą. Fundacja poprzez swoje działania przyczynia się do kultywowania tradycji narodowych, języka polskiego, przenoszenia doświadczeń oraz pogłębiania międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Fundacja organizuje pomoc dla Polaków za wschodnią granicą, kieruje tam swoje charytatwne działania. Jedną z większych inicjatyw jest wypoczynek dla dzieci połączony z diagnostyką lekarską i leczeniem w Polsce.

Od 10 lat podejmowane są zabiegi o tworzenie propolskiego lobby wspierajacego przemiany dokonujące się w polskiej gospodarce, którym w dużej mierze służą coroczne ŚKGP. Poza tym działamy na rzecz wymiany doświadczeń – promocji wiedzy, wymiany turystycznej. Fundacja współdziała z innymi instytucjami i ośrodkami działającymi na rzecz Polonii, a warunkiem skuteczności podejmowanych inicjatyw jest ścisła, szeroka współpraca ze środkami masowego przekazu.

W ramach Fundacji Polonia w styczniu 2000r. powołany został Instytut Zarządzania, którego powstanie sięga 1995 r., kiedy to podczas I ŚKGP padły liczne głosy polskich biznesmenów pracujących poza granicami kraju, że język menedżerów w Polsce i Europie Zachodniej czy USA jest zupełnie inny. Celem Instytutu stało się wspieranie kadry menedżerskiej w dążeniu do wdrażania najlepszych rozwiązań, które zapewnią rozwój przedsiębiorstw i gospodarki. Działania te przybliżają poziom zarządzania przedsiębiorstwami w Polsce do światowych standardów.

Instytut Zarządzania jest obecnie najliczniejszą organizacją zrzeszającą menedżerów (3500 członków), ośrodkiem wymiany informacji i myśli skupiających wokół siebie liczne grono z tych, którzy są szczególnie aktywni w działaniach prorozwojowych.

W Australii często słyszymy o Wspólnocie Polskiej i Światowej Radzie Polonii – nie wszyscy wiedzą na czym polegają różnice w poszczególnych celach i rolach Fundacji Polonia a Wspólnoty i Światowej Rady? Czy są jakieś powiązania, ewentualnie wspólne cele i przedsięwzięcia Fundacji Polonia ze Wspólnotą Polską i Światową Radą Polonii?

Wspólnota Polska jest organizacją, która działa pod patronatem Senatu RP. Jej aktywność skupiona jest wokół oświaty, nauki, kultury, sportu i turystyki. Organizuje kolonie dla dzieci, festiwale skierowane głównie do młodego pokolenia Polonii na świecie.

Rada Polonii Świata jest zrzeszeniem największych organizacji polonijnych. Jej zadaniem jest utrzymywanie więzi pomiędzy społecznością polską a strukturami Polonii na świecie. Jest to centrum porozumienia organizacji polonijnych, w którym ustalana jest wspólna strategia działania w środowiskach polonijnych.

Tak więc statutowe cele Fundacji Polonia, Wspólnoty Polskiej oraz Rady Polonii Świata są podobne: przybliżać Polonię do siebie i do Polski, wskrzeszać polskość. To co nas różni, to odmienna forma prawna i dziedzina wokół której skupiamy swoją aktywność. Fundacja koncentruje ją przede wszystkim na rozwoju gospodarczym. Wierzymy, że to przedsiębiorcy mają możliwość najlepszego porozumienia się i współpracy, ponieważ to oni mają zawsze ten sam cel – wymiany myśli na rzecz gospodarki, nauki i techniki. Właśnie dzięki konferencjom gospodarczym raz w roku, w jednym czasie i w jednym miejscu, znajdują się tacy przedsiebiorcy. I tutaj mają szanse rozpocząć wspólną drogę do sukcesu. A ich sukces to nasz sukces.

Dziękuję za wywiad.

Rozmawiał Eugeniusz Bajkowski


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011