Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Telegraf Bajkowskiego

Przegląd Australijski, kwiecień 2007

Orły w Krainie Kangurów w Pułtusku

Pułtusk - przemawia Dianne Cornell

Dianne Cornell, zastępca Ambasadora Australii w Polsce, w Domu Polonii w Pułtusku otworzyła wystawę zatytulowaną „Orły w Krainie Kangurów – Polacy w Australii do 1918 roku”. Gości przywitała pani Marta Szymańska, specjalista ds. marketingu i wystaw Domu Polonii oraz Jolanta T. Wolska OAM i Mark Krawczynski, kuratorzy wystawy. Na otwarcie przybył m. in. burmistrz miasta Pułtuska Wojciech Dębski oraz Amy Doidge, Sekretarz Ambasady Australijskiej.

Wystawa europejskiej sztuki

W greckim klubie Hellenic Club w Kanberze urządzono ciekawą wystawę współczesnej sztuki z krajów Unii Europejskiej. Wystawę otworzyła nowa federalna pomocnicza minister imigracji i obywatelstwa Teresa Gambaro. Przemawiali min. Gambaro, ambasador Unii Europejskiej Bruno Julien, ambasador RFN Martin Lutz. Obecny były korpus dyplomatyczny. Między innymi ambasador RP w Australii Jerzy Więcław z I radcą Ambasady RP Bogumiłą Więcław, I sekretarz Grzegorz Sokół, wielu polityków, urzędników, zaproszonych gości, miejscowej Polonii i innych grup społecznych, zawodowych, artystycznych. Polska i Polonia Australijska były reprezentowane przez cztery obrazy Jarka Wójcika i dwa Anny Szyłło.

Wybory w Nowej Południowej Walii

W stanie Nowa Południowa Walia (stolica Sydney) odbyły się wybory do stanowego Parlamentu. Zdecydowane zwycięstwo odnieśli laburzyści

W Bankstown ponownie kandydował do izby niższej Mark Majewski (z ramienia Partii Liberalnej) uzyskując wynik 20 procent w tym „żelaznym” laburzystowskim okręgu. Witold Wiszniewski kandydował w Ku-ring-gai z ramienia Chrześciańskich Demokratów (Freda Nile'a) z wynikiem 3,4 procent. W okręgu Auburn słaby wynik uzyskał Mamdouh Habib, były więzień amerykańskiego więziennego obozu Guantanamo na Kubie. Habib uzyskał tylko 3,8 procent głosów, mimo wylosowania pierwszego miejsca na formularzu wyborczym w okręgu gdzie mieszka wielu muzułmanów. Pru Goward bliska osobista przyjaciółka i polityczna sojuszniczka federalnego premiera Johna Howarda, była dziennikarka ABC Radio, potem Federalna Komisarz d/s Dyskriminacji Płciowej (Commonwealth Sex Discrimination Commssioner) wyprzedziła popularnego burmistrza Paula Stephensona o około 1000 głosów, utrzymując ten okręg w rękach Partii Liberalnej. Do niedawna był to tradycyjnie liberalny stanowy okręg Południowych Wzgórz (Southern Highlands), następnie rozszerzony o miasto Goulbourn. Pru pieje z zachwytu. Przyrzeka, że będzie mieszkać w Goulbourn, w którym od pewnego czasu wynajmuje mieszkanie. Nowy stanowy liberalny przywódca Barry O'Farrell będzie musiał liczyć się z jej wielkimi ambicjami politycznymi i osobistymi ambicjami. Pru Goward wyraźnie zamierza zostać przywódcą stanowej koalicji i panią premier. Ma bardzo mocne polityczne i osobiste poparcie ze strony federalnego premiera Johna Howarda.

Romantyczny skandalik

W Sydney zwycięski laburzystowski premier Morris Iemma solidnie przetasował skład swego rządu, przesuwając szereg ministrów i usuwając innych. W składzie nowego rządu jest 9 nowych twarzy, m. in. niedawny szef terenowej straży pożarnej Phil Koperberg mianowany ministrem zagadnień klimatycznych, ochrony środowiska i zasobów wodnych. Nie obeszło się bez skandaliku. Paul Gibson, mianowany na stanowego ministra sportu jest wieloletnim osobistym adwersarzem Koperberga, ponieważ (według środków przekazu) przez 10 lat romansował z byłą żoną Koperberga – Katheriną. Mało tego. Tuż przed zaprzysiężeniem na ministerialne stanowisko premier Iemma bezterminowo zawiesił go wskutek ujawnienia śledztwa prowadzonego przez stanową policję w sprawie rzekomo zabarwionego przemocą konfliktu ze swoją partnerką, laburzystowską stanową posłanką, do niedawna minister sportu Sandrą Nori. Podobno Gibson ma sporo zaciętych przeciwników, a nominację na ministra sportu zawdzięcza wspólnym naciskom zrzeszenia właścicieli hoteli, moteli, ośrodków turystycznych Australian Hotels Association oraz Narodowego Związku Robotników (NUW).

Nadzieje rządowego obozu

Rząd federalny notuje bardzo dobre wskaźniki ekonomiczne Australii. Przed nadchodzącymi wyborami udało mu się rozwiązać „ropiejącą sprawę Hicksa z Guantanamo”.

W kontekście przedwyborczym ciekawego posunięcia wyraźnie obliczonego na zdobycie muzułmańskich głosów dokonała federalna pomocnicza minister imigracji i obywatelstwa Teresa Gambaro. Minister wydała specjalne oficjalne oświadczenie skierowane do „300 000 muzułmanów Australii”, w którym składa im życzenia z okazji islamskiego Święta Urodzin Proroka Mahometa. Min. Gambaro chwali australijskich muzułmanów za ich oddaną pracę dla „przyszłości naszego narodu przez ich pracę w prawie każdej dziedzinie życia australijskiego społeczeństwa, włącznie z ekonomią, kulturą, życiem społecznym”. Przypominając, że „muzułmanie wnoszą wkład w rozwój i dobrobyt Australii od lat 1800-tych”, min. Gambaro stwierdziła, że pokolenia muzułmanów, imigrantów i urodzonych w Australii jasno udowadniają, że nie ma sprzeczności w byciu jednocześnie muzułmaninem i Australijczykiem”. Święto Urodzin Proroka „odzwierciedla ważny aspekt australijskiej różnorodności”.

Wydarzenia w Australii w skrócie
  • Zakończyła się wiosenna sesja federalnego parlamentu. Często była burzliwa, trudna dla federalnego premiera Johna Howarda, jego koalicyjnego, liberalno-narodowego (agrarnego) rządu. Przebieg sesji cechowało zdenerwowane manewrowanie premiera Howarda stale poszukującego wdzięcznych tematów wyborczych, jednocześnie bez przerwy prowadzącego osobiste ataki na laburzystowskiego federalnego parlamentarnego przywódcę Kevina Rudda. Według ankiet opinii wyborczej, dotychczasowe wyniki tych ataków nie są silne, ale zaczynają skutkować w niektórych dziedzinach. Jednak w ekonomii przewagę ma rząd. Premier Howard skupił się na tym temacie w swoim ostatnim tygodniowym wystąpieniu radiowym.
  • Federalny premier John Howard oświadczył, że głównym tematem obrad podczas planowanego na październik br. szczytowego spotkania przywódców państw należących do Rady Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) powinny być zagadnienia globalnych zmian klimatycznych. W obradach APEC mają uczestniczyć m. in. prezydenci Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji, premier Japonii.
  • Australijska Izba Handlu i Przemysłu ACCI apeluje do Komisji d/s Sprawiedliwego Wynagrodzenia (Fair Pay Commission FPC) o odroczenie jakiejkolwiek podwyżki minimalej płacy co najmniej do końca 2007 r. Inaczej, według ACCI, zostaną zagrożone miejsca pracy w firmach określanych jako „mały biznes”. W grudniu ub. FPC przyznała podwyżkę minimalnego wynagrodzenia o $27,36 tygodniowo pracownikom zarabiającym poniżej $700 (tygodniowo) i $22,04 zarabiającym $700 tygodniowo. FPC zamierza orzec nową podwyżkę w połowie br. Australijska Rada Związków Zawodowych ACTU postuluje podwyżkę $28 tyg. (maksymalnie o 5,5%) najniżej opłacanym pracownikom obliczanym na 1,2 mln w skali krajowej.
  • Według danych opublikowanych przez Radobank Australia, następuje poprawa ekonomiczno-finansowa w rolnictwie. Wzrosły wskaźniki zaufania respondentów (ocen sytuacji w bliskiej przyszłości), prognostyki dochodów, planowanych inwestycji. Największymi optymistami sa rolnicy z Południowej Australii, Nowej Południowej Walii i Wiktorii.

Eugeniusz Bajkowski


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011