Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Mistrz Światła

Panorama w sieci, kwiecień 2005

Na portal internetowy www.australink.pl trafił list od pani Agnieszki Gadomskiej z Przasnysza, który przedstawiamy naszym Czytelnikom – przyjaciołom i znajomym zmarłego przed 11 laty Stanisława Ostoi-Kotkowskiego – z nadzieją, że wspomogą swoją wiedzą polskich przyjaciół naszego Wielkiego Artysty rodem z Przasnysza.


Szanowni Państwo!

Podczas szukania informacji na temat Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w wyszukiwarce Google natrafiłam na artykuł w „Panoramie”. Chciałabym podzielić się Państwem kilkoma informacjami na temat działalności w Polsce, dotyczącej artysty S. Ostoi-Kotkowskiego.

Otóż, S. Ostoja-Kotkowski jest związany z Przasnyszem w Polsce. W miejscowości tej mieszkał przed wojną, uczył się, a po wojnie wyemigrował do Australii. Tu w Polsce mieszka jego rodzina. W Przasnyszu mieszkała do śmierci matka Stanisława, Jadwiga Kotkowska.

3 kwietnia 2004 r. minęła 10 rocznica od śmierci artysty. W związku z tą rocznicą wraz z moim mężem Krzysztofem Gadomskim, zorganizowaliśmy w ubiegłym roku, w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, retrospektywną wystawę twórczości „Mistrz Światła”.

W czasie „Dni Przasnysza” – 20 czerwca 2004 r. – odbyły się pokazy laserowe do muzyki. Są to początki tego typu działalności w naszym mieście. Mamy zamiar powołać Festiwal Laserowy im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, promujący nowych artystów w tej dziedzinie.

W maju tego roku przeprowadzimy prelekcję na temat twórczości Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w Muzeum Historycznym w Krakowie. W planach mamy napisanie książki o naszym rodaku, związanym z Przasnyszem.

Przed śmiercią artysta utrzymywał korespondencję z nami. Przysyłał wiele folderów, zdjęć, informacji na temat swojej twórczości. Niestety, po jego śmierci nie mamy kontaktu z Australią.

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy i w jakim stopniu jest propagowana wiedza o twórczości S. Kotkowskiego? Jak kontynuowana jest twórcza myśl Stanisława o wykorzystaniu laserów w sztuce? Czy są ludzie kontynuujący tę myśl? Czy jest możliwy kontakt ze współpracownikami artysty? Bardzo nam zależy na informacjach z Australii i co Państwo sądzicie o poczynaniach z naszej strony? Czekamy na informacje.

Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie się tym tematem. Podaję państwu link zawierający artykuł na temat wystawy w Przasnyszu w 2004 r.

Z wyrazami szacunku, z nadzieją na dalszy kontakt... Pozdrawiam

Agnieszka Gadomska z Przasnysza


Zajrzeliśmy pod wskazany przez Panią Agnieszkę adres internetowy „Tygodnika Ciechanowskiego” i przeczytaliśmy w nim następującą informację Alicji Prejs zatytułowaną „Czarodziej dźwięku i barw”:


Agnieszka i Krzysztof Gadomscy – pomysłodawcy i realizatorzy wystawy, znawcy twórczości Stanisława Ostoi-Kotkowskiego.

„Światowy artysta Stanisław Ostoja-Kotkowski jest bohaterem wystawy zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Jej wernisaż miał miejsce w Niedzielę Palmową. Wystawę zorganizowano w 10 rocznicę śmierci artysty związanego z Przasnyszem, a od 1950 roku mieszkającego w dalekiej Australii.

Inicjatorami ekspozycji i inaugurującego ją spotkania są przasnyscy nauczyciele, Agnieszka i Krzysztof Gadomscy, od lat zainteresowani twórczością Ostoi-Kotkowskiego, zaś honorowym gościem spotkania była siostrzenica artysty Liliana Adamczyk.

Stanisław Ostoja-Kotkowski urodził się w 1922 roku w Gołbuniu. W latach 1937-1944 mieszkał w Przasnyszu, uczęszczał do miejscowego gimnazjum, gdzie uzyskał świadectwo tzw. małej matury.

Polskę odwiedzał dwukrotnie w 1967 i w 1991 roku. W czasie swojej młodości zaczął poważnie interesować się sztuką. Swoje zdolności malarskie udoskonalił podczas studiów w Duseldorfie. Szczególną fascynację sztuką Kotkowski przeżył w Australii. Zachwycił się wspaniałymi widokami i niezwykłością barw. To pobudziło jego wyobraźnię.

Sięgnął do najnowocześniejszych technologii. Zamiast pędzla używał lasera, o którym 30 lat temu niewielu słyszało. Użył go po raz pierwszy w roku 1968.

Używał również komputerów. Przetwarzał muzykę na wrażenia świetlne, pracował nad tym aby przekształcić ludzkie myśli bezpośrednio w plastyczne obiekty wizualne i dźwiękowe.

Podczas spotkania goście mogli zobaczyć film pokazujący twórczość Kotkowskiego. Zawierał on zapis pokazów laserowych artysty, wypowiedzi ludzi, którzy z nim pracowali. Później można było obejrzeć ekspozycję poświęconą jego życiu i twórczości.

Prezentuje ona oprócz samych prac artysty również archiwalne zdjęcia i dokumenty z jego młodości, wizyt w rodzinnym mieście.

Zaprezentowano również witrynę internetową www.laserart.glt.pl poświęconą artyście. Jej autorami są Agnieszka Gadomska, jej synowie: Przemek i Adrian oraz Krzysztof Olszewski.

Stanisław Ostoja-Kotkowski zmarł w Austarlii w nocy z 2 na 3 kwietnia 1994 roku.


Przyjaciele Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, państwo Agnieszka i Krzysztof Gadomscy z Przasnysza, proszą przyjaciół i znajomych Artysty z Australii o kontakt pod następującym adresem:

Agnieszka i Krzysztof Gadomscy
06-300 Przasnysz
ul. Gałczyńskiego 3
POLAND

e-mail: [email protected]

Zapraszają także do obejrzenia strony internetowej dotyczącej twórczości Stanisława Ostoi – Kotkowskiego: http://www.ostoja-kotkowski.abc.pl

— Zależy nam na kontakcie z ludźmi kontynuującymi myśl artysty w zakresie wykorzystania laserów w sztuce. Miło nam będzie poznać ludzi, którzy mieli kontakt z Panem Stanisławem i zechcieliby się włączyć do propagowania jego osiągnięć. Z jego siostrzenicą – Lilianą Adamczyk – utrzymujemy serdeczny kontakt — piszą państwo Gadomscy.


Lidia Mikołajewska

Fot. Bolesław Prus

http://www.tc.ciechanow.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2506


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011