Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Aborygeni w Warszawie

Panorama w sieci, sierpień 2005

Patronat nad wystawą objął ambasador Australii w Polsce, j.e. Ian Forsyth


Wernisaż sztuki aborygeńskiej „Czas Stworzenia” w warszawskiej Green Gallery, przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, 11 sierpnia, przyciągnął prawie 200 osób, łącznie z reporterami TVP, prasy i radia. Wśród wernisażowych gości byli m.in. Irena Santor, Zbigniew Korpolewski, reżyser Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, dr Alicja Kapuścińska, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, kancelarii Sejmu i Senatu oraz biznesmeni. Wszystkich zaproszono do degustacji australijskich win.

Patronat nad wystawą objął ambasador Australii w Polsce, j.e. Ian Forsyth. Podczas przemówienia ambasador Forsyth podziękował pani Izabeli Wojciechowskiej, właścicielce Green Gallery i Jolancie Wolskiej za przedstawienie sztuki aborygenów w Polsce, a Commercial Union Polska i OZON za wsparcie sponsoringowe. Ambasador mówił o tradycyjnym stylu malowania kropkowego. Opowiedział jak w ciągu zaledwie ostatnich 35. lat sztuka ta stała się popularna i dostępna dla miłośników malarstwa na całym świecie. Zachęcał do odwiedzenia Australii, a zwłaszcza Centralnej, skąd pochodzą wystawione obrazy.

Na początku lat 70. XX wieku, w sercu kontynentu Australii, nastąpiło bezprecedensowe wydarzenie w dziejach światowej historii sztuki - powstanie malarstwa kropkowego.Ten współczesny ruch artystyczny – nazywany również malarstwem pustyni – tak naprawdę zaczął się już 40 tysięcy lat temu! Niebywały sukces malarstwa kropkowego w latach 80. i 90. spowodował, że sztuka aborygeńska przestała być prezentowana wyłącznie w muzeach etnograficznych. Wystawy w Ameryce, Niemczech i Francji zwróciły uwagę krytyków jako malarstwo głęboko osadzone w tradycji, ale też wychodzące naprzeciw szeroko rozumianej nowoczesności.

16 prac prezentowanych na wystawie w Green Gallery jest przeglądem najnowszej działalności artystycznej plemienia Warlpiri. Jego główną osadą jest Yuendumu, oddalone o 300 km na północny-zachód od Alice Springs w Australii Centralnej.

Warunki geograficzno-historyczne zadecydowały, że Warlpiri wykształciły inny typ obrazowania. Ani nowe środki ekspresji, ani materiały nie osłabiły jednak więzi z tradycją. Nadal przedstawia się mityczne historie, związane z symbolami przodków. Sztuka ta łączy świat natury z kulturą i odtwarza wyobrażenia człowieka żyjącego w harmonii z przyrodą. Odbiorca ma rzadką okazję wglądu w prapoczątki ludzkiej ekspresji.


JTW


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011