Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Kamila Wilczyńska na Singapore International Mathematics Challenge

Przegląd Australijski, czerwiec 2008

Matematyka w minimalizowaniu odpadów szkła i opóźnień statków


Jason Loke i jego matematyczki: Yeekyeong Kwon, Soomin Woo i Kamila Wilczyńska

W Singapurze odbyły się międzynarodowe zawody matematyczne, w których uczestniczyła także młodzież australijska, a ściślej mówiąc – australijskie dziewczyny.

Przedstawicielką australijskiej młodzieży była Kamila Wilczyńska, uczennica maturalnej klasy Australian Science and Mathematics School przy Flinders University. Kamila i jej dwie szkolne koleżanki stanowiły na zawodach jedną drużynę.

– Na inauguracyjnym Singapore International Mathematics Challenge Australię reprezentowały dwie ekipy: Macrobertson Girls High School z Melbourne oraz Australian Science and Mathematics School z Adelaide – wyjaśnia Kamila. – Yeekyeong Kwon, Soomin Woo i ja, pojechałyśmy do Singapuru pod opieką naszego nauczyciela Jason'a Loke. To on właśnie wytypował nas do tych zawodów. Któregoś dnia podszedł do mnie i zapytał, czy nie spróbowałabym... Zgodziłam się i przez trzy miesiące przed zawodami bardzo intensywnie pracowaliśmy rozwiązując najrozmaitsze problemy matematyczne.

Zawody trwały w sumie pięć dni, a brało w nich udział 57 drużyn. Wśród nas najwięcej było Singapurczyków, którzy reprezentowali 27 tamtejszych szkół. Pozostali uczniowie pochodzili z całego niemal świata – z Rosji, Anglii i wielu krajów azjatyckich.

Konkurs, który skupiał się na matematycznym modelowaniu sytuacji wziętych z prawdziwego życia, był podzielony na dwie części. W pierwszej musiałyśmy stworzyć algorytm na zminimalizowanie odpadów podczas procesu cięcia szkła. Prezentowałyśmy ten algorytm trzem sędziom zajmującym się różnymi dziedzinami matematyki, co pozwalało na krytyczną ocenę zalet i wad naszego algorytmu. Moim koleżankom i mnie poszło bardzo dobrze i w tym etapie konkursu zdobyłyśmy drugie miejsce.

Druga część trochę nas zaskoczyła. Nie spodziewałyśmy się, że będzie taka trudna. Polegała na stworzeniu algorytmu na zminimalizowanie opóźnienia statków towarowych cumujących i rozładowujących towar w słynnym PSA International (wcześniej znanym jako Port of Singapore Authority).

Kamila, nie zapytam o te algorytmy, bo nie mam o nich zielonego pojęcia. Wobec tego takie pytanie: czy miałaś okazję i czas, by zwiedzić Singapur?

– Oczywiście, znalazł się na to czas, ale już poza konkursem. Jeszcze przed odlotem na zawody postanowiliśmy wspólnie z dyrekcją szkoły i naszymi rodzicami, że przedłużymy nasz pobyt o kilka dni, by zwiedzić to piękne miasto i choć trochę poznać jego życie i kulturę. Nie ukrywam, że w tej sytuacji nasi rodzice musieli nas finansowo wesprzeć. Zarówno koleżanki jak i ja nie miałyśmy z tym problemów. Moi rodzice bardzo mnie wspierają w tym co robię...

... i wiem, że są z ciebie naprawdę dumni. Ale kto na ich miejscu by nie był? Tak więc nie żałujesz, że zgodziłaś sie na propozycję nauczyciela, by w tych zawodach uczestniczyć?

– Ależ nie! To był naprawdę wspaniały i udany wyjazd. Razem z koleżankami miałyśmy szansę rozwinąć wiele różnych umiejętności, poznać różne kultury i zawrzeć nowe przyjaźnie z uczniami z całego świata.

Przed tobą matura i co dalej?

– Jeszcze się ostatecznie nie zdecydowałam. Moi rodzice nie mieliby nic przeciwko temu, gdybym została lekarzem. Tata gorąco mnie namawia na podjęcie tych studiów. Już wkrótce będę musiała podjąć ostateczną decyzję.

Kamila, gratuluję tego sukcesu i szczerze podziwiam twoje i twoich koleżanek matematyczne talenty. Dziękuję.

Lidia Mikołajewska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011