Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

XII Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii

Przegląd Australijski, wrzesień 2006

Red. Jolanta Wolska w Warszawie: - Jeśli Polonia ma skutecznie promować Polskę i polski biznes to Polska musi w tym pomóc, zwłaszcza pod względem zachowania polityków tak, żeby zagraniczne media nie relacjonowały krytycznie ich postępowania, bo nie pomaga to wizerunkowi kraju.


Red. Jolanta Wolska i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

(Eugeniusz Bajkowski: Warszawa - Toruń – Canberra) Długie, huczne, wielominutowe oklaski nagrodziły trafność wystąpienia red. Jolanty Tomiry Wolskiej OAM*, przedstawicielki na Polskę i Unię Europejską The Australia Poland Business Council Inc. (APBC Inc.), australijskiej i polonijnej dziennikarki, naszej korespondentki - na otwarciu XII Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii w Senacie RP. Potem składano jej liczne gratulacje w kuluarach. Federalny przewodniczący APBC Inc. red. Józef Drewniak oraz rzecznik prasowy APBC Inc. w Canberze podkreślili znaczenie udanych wystąpień red. Wolskiej dla rozwoju dwustronnych australijsko-polskich stosunków przed oficjalną wizytą w Australii polskiej delegacji parlamentarnej i towarzyszącej jej misji handlowej. Zadowolone są również australijskie koła polityczne i handlowe.

XII Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii odbywała się w Warszawie i Toruniu 16-19 września 2006 roku. W obradach uczestniczyło ponad 100 delegatów z Wielkiej Brytanii i innych państw krajów Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. Red. Wolska wykorzystała tę okazję do skutecznego promowania Australii i Polonii Australijskiej na tym ważnym międzynarodowym forum. Najpierw wystąpiła w pierwszym dniu obrad w Senacie w Warszawie, w obecności 300 delegatów i gości z kilkudziesięciu krajów, członków rządu RP, wielu polskich polityków, wyższych urzędników i przedsiębiorców. Następnie wzięła czynny udział w obradach w Toruniu. Udzieliła kilku wywiadów, m. in. dla polskiej telewizji.

Obrady XII Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii w Warszawie

Występując podczas obrad w Senacie w Warszawie, red. Wolska w obszernym ogólnym zarysie naświetliła stosunki polsko-australijskie w kontekście handlowym i ekonomicznym. Wspomniała, że dobrze byłoby, gdyby były zbierane i udostępniane dane statystyczne dotyczące inwestycji i firm zakładanych w Polsce przez Polaków z zagranicy, w tym z Australii. Wzorem mogą posłużyć zbiory statystyczne które zaczęło prowadzić województwo Kujawsko-Pomorskie. Są to ogólne zbiory statystyczne, lecz można z nich wyodrębnić dane dotyczące polonijnych inwestycyjnych wkładów i przedsiębiorstw zakładanych przez Polonię. Red. Wolska stwierdziła, że mimo braku danych statystycznych co do profilu Polaków z Australii powracających na stałe do Polski, zaczyna to być coraz liczniejsza grupa, w tym również biznesmenów. Wygląda na to, że obecnie więcej Polaków wraca do Ojczyzny niż z niej wyjeżdża do Australii.

Red. Wolska przypomniała obecnym, między innymi wicepremierowi i ministrowi edukacji Romanowi Giertychowi, który mówiąc o Karcie Polaka powiedział zebranym, że „trzeba budować szkolnictwo polskie na zachodzie, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Irlandii - że „polskie szkoły w Australii istnieją od przeszło 60 lat i mają się dobrze”. Wspomniała też o tym, że w październiku br. poleci do Australii delegacja parlamentarna, której będzie towarzyszyć liczna grupa polskich biznesmenów. Zachęcała, by więcej interesowali się tą częścią świata. Zasugerowała zwiększenie aktywności radców handlowych RP na zagranicznych placówkach dyplomatycznych, postulując między innymi „częstsze i ciekawsze spotkania z bisnesmenami, w tym polonijnymi, z różnych krajów”. Na zakończenie zasugerowała, że jeśli Polonia ma skutecznie promować Polskę i polski biznes to Polska musi w tym pomóc, zwłaszcza pod względem zachowania polityków tak, żeby zagraniczne media nie relacjonowały krytycznie ich postępowania, bo nie pomaga to wizerunkowi kraju. Według informacji z Warszawy, red. Wolska dostała huczne brawa. Potem, w kuluarach dziękowano i gratulowano jej za rzeczowe wystąpienie.

Na otwarciu Konferencji w Senacie RP przemawiał minister gospodarki Piotr Grzegorz Woźniak, który stwierdził, że dzięki podpisaniu umów z zagranicznymi firmami przybędzie w Polsce 20 tysięcy nowych miejsc pracy w takich firmach jak np. Toshiba i Sharp, itd. Jego zdaniem, jest w Polsce „boom eksportowy” wykazujący w tym roku wzrost rzędu 20 procent. Jego zdaniem przyczyniło się do tego członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Trwa walka z biurokracją oraz należy zmienić nastawienie biurokracji tak, żeby nie postrzegała kontrahentów i biznesmenów jako tych, którzy z góry zakładają oszukiwanie polskich systemów. Poinformował, że jest w Polsce 2 miliony małych i średnich przedsiębiorstw. Został też odczytany list do delegatów od premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Następnie, podczas obrad Konferencji w Toruniu, red. Wolska wzięła udział w panelu na temat: „Jak media wpływają na wizerunek Polaków na świecie. Stereotypy to czy prawda?”. Obrady były transmitowane na żywo z Bydgoszczy przez TVP. W godzinnym panelu uczestniczyli również: dziennikarka z tygodnika w Wiedniu, dziennikarz z Wilna, korespondent „Nowego Dziennika” z Nowego Jorku oraz przedstawiciel miejscowego tygodnika „Przegląd”. Tematami obrad były między innymi antysemityzm i fundusze promocyjne. Występując w dyskusji, red. Wolska skrytykowała słabą jej zdaniem (dodam, że również moim) reakcję byłego szefa IPN prof. Leona Kieresa na pomówienia Polaków o antysemityzm podczas wywiadu z Philipem Adamsem na antenie ABC Radio National podczas pobytu prof. Kieresa w Sydney. Red. Wolska uwypukliła potrzebę zapewnienia funduszów, które umożliwią Polonii promowanie Polski. Konieczne jest opracowanie strategii promocyjnej, która może być skutecznie adoptowana do warunków i potrzeb poszczególnych, indywidualnych krajów.

Konferencję poprzedziła konferencja prasowa w Warszawie podczas której wprowadzono tematy, które potem były obszernie dyskutowane podczas obrad plenarnych, na sesjach i obradach w komisjach (m.in.: wykorzystanie funduszy unijnych na rozwój regionów; szanse dla nowych inicjatyw gospodarczych; aktywizacja samorządów; uruchomienie partnerstwa publiczno-prywatnego w inwestycjach i zarządzaniu; regulacje dotyczące handlu międzynarodowego Polski z wybranymi krajami spoza UE). Przedstawiciel z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wygłosił referat na temat: „Współpraca międzynarodowa - regiony partnerskie, biuro przedstawicielskie w Brukseli. Fundusze europejskie w rozwoju regionalnym”.

Konferencje Gospodarcza Polonii jest miejscem konstruktywnych dyskusji, swobodnej wymiany poglądów oraz ciekawym forum spotkań biznesowych osób z prawie całego świata.

Dotychczasowe spotkania zgromadziły w sumie blisko 3 500 krajowych i polonijnych przedsiębiorców z prawie 40 krajów świata (w tym USA, Kanady, Australii, RPA, Tajlandii, Japonii, Chin, Argentyny, Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy) przyczyniając się do wymiany doświadczeń i wzmocnienia międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Jak nas informuje z Warszawy red. Wolska, ponad 30 ekspertów, przedstawicieli polskich instytucji i przedsiębiorstw będzie towarzyszyć polskiej delegacji parlamentarnej, która odwiedzi Australię na początku października b.r. pod przewodnictwem Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza. Delegacja prawdopodobnie przyleci własnym samolotem. Oprócz Marszałka Senatu RP w skład oficjalnej delegacji wschodzą: senator Marek Waszkowiak, posłanka na Sejm RP Renata Rochnowska oraz posłowie Janusz Dobrosz, Stanisław Zając, Jakub Rutnicki. Delegacja najpierw przyleci do Brisbane,wkrótce potem odleci do Adelaide na uroczystości 150-lecia polskiego osadnictwa w Południowej Australii. Jest to oficjalna wizyta parlamentarna. Obszerny program jej pobytu w Australii układa australijski resort spraw zagranicznych i handlu DFAT wraz z polską ambasadą . Przewidziane jest spotkanie polonijne w Brisbane.


Eugeniusz Bajkowski


Od Redakcji: OAM - Order of Australia Medal. Jest to medal przyznawany od 1975 roku przez królową brytyjską Elżbietę II, wręczany w dniu Jej urodzin (12 czerwca) oraz w Australia Day (26 stycznia), "for the purpose of according recognition to Australian citizens and other persons for achievement or for meritorious service".


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011