Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Konrad Pilch – najlepszy matematyk

Przegląd Australijski, październik 2006

Konrad Pilch, 17-letni uczeń z Adelaide, który właśnie zdaje maturę, zdobył Srebrny Medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Ljubljanie (Słowenia).


Konrad Pilch

Konrad zdobył w tym roku także kolejny, piąty medal w prestiżowym „Westpac” Australian Mathemathical Competition oraz „Oliphant Medal” za swoje prace w dziedzinie popularyzacji nauki. Konrad zdaje właśnie maturę i planuje studia matematyczne i inżynierskie w The University of Adelaide. W przyszłości – takie są obecnie jego plany – zamierza doktoryzować się na innych uczelniach świata, bo ten świat stoi przed młodym adelajdzkim matematykiem otworem. Marzy więc o prestiżowej uczelni w Melbourne, albo studiach w Stanach Zjednoczonych na Harvardzie lub w Massachusetts Institute of Technology, albo na Oxfrodzie w Wielkiej Brytanii. Takie zamiary ujawnił red. Andrzejowi Lubienieckiemu z Radia SBS w Sydney.

– Zawsze lubiłem matematykę – zwierzył się Konrad w Radiu SBS. I opowiedział, że odkąd pamięta, to zawsze lubił rozwiązywać zadania matematyczne. Matematyka najłatwiej wchodziła mu do głowy. Zawsze marzył o studiach matematycznych i inżynierskich. Tylko o olimpiadzie matematycznej nie myślał, ale dziś jest olimpijczykiem i najlepszym matematykiem w Australii. Niewielu rówieśników może z nim rywalizować.

Miał dziesięć lat, gdy nauczycielka matematyki zauważyła jego wybitne talenty w tej dziedzinie i zaproponowała udział w turnieju. A potem już poszło... kolejne turnieje i elitarny obóz matematyczny dla 25 najzdolniejszych z całej Australii, który przygotowuje do Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Dlatego taki obóz to dwutygodniowa ciężka praca intelektualna polegająca na rozwiązywaniu zadań i problemów matematycznych na poziomie uniwersyteckim. Zadań, których trudno znaleźć w podręcznikach. – Tu trzeba umieć znaleźć metodę na rozwiązanie i to jest najtrudniejsze – powiedział w rozmowie radiowej Konrad.

On tę matematykę po prostu lubi. W tym roku, jako jeden z sześciu Australijczyków (jedyny Europejczyk, bo poza Konradem Australię reprezentowała młodzież pochodzenia chińskiego i jeden Hindus), reprezentował Australię na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Ljubljanie, w stolicy Słowenii. Bierze w niej udział po sześciu najlepszych młodych matematyków z każdego kraju. W Słowenii było ich w sumie 600. Konrad Pilch był także jednym z najmłodszych uczestników tej Olimpiady. Jego koledzy byli na ogół starsi – o rok, dwa lata.

Konrad przygotowywał się do tej Olimpiady po kilka godzin dziennie przez pół roku, „żeby siebie i Australię godnie reprezentować”. Dziś z przyjemnością wspomina spotkanie z Przemysławem Mazurem z Polski, który dostał prawie 100 procent punktów i jest zdobywcą złotego medalu. Konrad Pilch – srebrnego. – Zasada jest taka – tłumaczy Konrad – że 10 procent najlepszych uczestników olimpiady otrzymuje złote medale i kolejne 10 procent – srebrne.

On dostał srebro i jest szczęśliwy, bo rywalizował z naprawdę świetnymi matematykami, których szczerze podziwia. Jego „srebro” – to największe osiągnięcie australijskie w tym roku.

Organizatorzy Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej – zdaniem Konrada – doskonale się do przyjęcia młodych matematyków przygotowali. Przez dwa dni młodzież rywalizowała między sobą na dwóch egzaminach, z których każdy trwał po 4,5 godziny. W ciągu tego czasu należało rozwiązać sześć problemów matematycznych. Ale potem młodzież miała czas na zabawę i gry sportowe, na zwiedzanie Słowenii.

– Co mu daje matematyka? Na tak postawione pytanie Konrad odpowiada, że łatwiej mu się uczyć innych przedmiotów w szkole – ekonomii, czy języków obcych. – A co mu daje zwycięska Olimpiada? – Otwiera przed nim wszystkie uczelnie australijskie. On już wybrał. The University of Adelaide – prestiżową uczelnię adelajdzką.


Lidia Mikołajewska

Fot: http://www9.sbs.com.au/radio/language.php?happening=3916&language=Polish


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011