Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Astronauta z Adelaide

Przegląd Australijski, grudzień 2006

Adelajdczyk Andy Thomas, to jedyny – jak do tej pory – australijski astronauta, który w przestrzeni kosmicznej spędził tysiące godzin


Andy Thomas

21 grudnia tego roku the University of Adelaide nadał tytuł doctora honoris causa Andrew Thomas'owi, jedynemu – jak do tej pory – australijskiemu astronaucie pracującemu w NASA w Stanach Zjednoczonych.

– Ten prestiżowy tytuł otrzymałem we własnej Alma Mater, dziękuję – powiedział podczas tej uroczystości na zakończenie swojego przemówienia dr Andy Thomas.

Astronauta Andy Thomas jest absolwentem Wydziału Inżynierii, na którym osiągał kolejne stopnie naukowe po doktorat w inżynierii mechanicznej włącznie. To było ponad trzydzieści lat temu.

Andy Thomas powrócił teraz w miejsce, gdzie – jak powiedział w czasie uroczystości nadania mu doktoratu honoris causa – jego nierealne marzenie stało się możliwe do zrealizowania. Ponad 30 lat temu – wspominał – miałem marzenie, które według ówczesnych standardów było dla mnie nierealne. Lot w kosmos! To, że byłem w stanie obrócić to marzenie w realistyczną ambicję, która w końcu wystrzeliła mnie w przestrzeń kosmiczną, zawdzięczam w dużym stopniu wykształceniu, które na tym uniwersytecie otrzymałem. Czuję teraz pokorę wracając do miejsca, gdzie się to wszystko zaczęło...

Po zakończeniu studiów w 1978 roku wyjechał do USA. Już w czasie pisania doktoratu na Uniwersytecie Adelajdzkim współpracował z Lockheed Aeronautical Systems Company w Marietta w stanie Georgia. W Stanach Zjednoczonych Andy Thomas nadal pracował naukowo. Prowadził badania nad dynamiką cieczy.

W 1992 roku został zakwalifikowany przez NASA na trening dla przyszłych astronautów. Rok później został członkiem zespołu astronautów amerykańskich.

W maju 1996 roku po raz pierwszy uczestniczył w programie kosmicznym NASA i wyleciał w kosmos z Przylądka Kennedy'ego na pokładzie Endeavour. W przestrzeni kosmicznej przebywał wtedy 240 godzin i 39 minut w czasie których przeprowadził liczne naukowe eksperymenty.

W styczniu 1998 roku dr Thomas zaliczył dłuższy pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej „Mir”, gdzie służył jako inżynier lotu przez 141 dni. Poleciał tam na pokładzie Endeavour, a wrócił na Discovery.

Na stację Mir wyleciał ponownie w marcu 2001 roku, by dostarczyć tam nową załogę i sprzęt. Tym razem zaliczył w przestrzeni kosmicznej 307 godzin i 49 minut. Z Paulem Richardsem zakończył wtedy trwający prawie 6,5 godziny spacer kosmiczny – 102 w historii, 62 rozpoczęty z promu kosmicznego i 18 poświęcony ISS. Obaj astronauci pracowali na External Stowage Platform. Andy montował między innymi ponad stukilową pompę amoniaku (stanowi ona element systemu chłodzącego stacji), oraz kilka innych urządzeń na tej platformie. Szczególnie dużo obaj astronauci pracowali przy module Destiny. Potem zabrali się za naprawę baterii słonecznej.

W ubiegłym, 2005 roku, po wypadku ze statkiem Columbia, testował nowe procedury zapewniające bezpieczny lot w przestrzeń kosmiczną. W przestrzeni spędził wtedy 333 godziny 32 minuty i 48 sekund.

Dziś dr Andrew Thomas pracuje w Stanach Zjednoczonych nad najnowszą generacją statków kosmicznych, które powinny polecieć na Księżyc przed 2020 rokiem.

* * *

Urodził się w Adelaide w 1951 roku. Najpierw uczył się w St. Peter's College, w jednej z najdroższych i najbardziej elitarnych szkół dla chłopców w Adelaide. To szkoła, którą w 1847 roku założyli członkowie Kościoła Anglikańskiego w Australii. Dziś znana ze słynnych absolwentów, wśród nich laureatów Nagrody Nobla. Absolwent St. Peter's College William Lawrence Bragg otrzymał ją w dziedzinie fizyki w 1915 roku; Howard Walter Florey (medycyna, 1945); J. Robin Warren (medycyna, 2005). Wśród absolwentów tej szkoły są również premierzy Południowej Australii: John Cox Bray (1881-1884), Don Dunstan (1967-1968 oraz 1970-1979), David Tonkin (1979-1982) oraz John Bannon (1982-1992). Wśród najsłynniejszych absolwentów St. Peter's College wymienia się również Scotta Hicks'a – reżysera, Toma Lewisa, premiera New South Wales (stolica w Sydney) w latach 1975-1976, Toma Harley'a – kapitana Geelong Football Club oraz... Andy'ego Thomas'a – astronautę.

Jego żona Schannon Walker jest również astronautką.

Imieniem Andy'ego Thomasa nazwano prestiżowe stypendium wartości około 100 tysięcy dolarów nadawane przez the University of Adelaide studentom inżynierii mechanicznej lub mechatroniki. Warunkiem jego otrzymania są wysokie oceny na maturze i zaangażowanie w działalność społeczną.


Milena Czyż


P.S. James Chartres to kolejny doktorant z The University of Adelaide, który został zatrudniony przez NASA. James, który przez ostatnie dwa lata badał atmosferyczną fazę lotów pojazdów wracających z Księżyca w nowo powstałym Aerospace Research Institute w Adelaide mówi, że kosmosem interesował się od dziecka. Pracę w NASA rozpocznie w marcu, jak tylko dokończy swój doktorat.


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011