Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Royal Adelaide Show

Przegląd Australijski, wrzesień 2006

Royal Adelaide Schow oferuje coś dla każdego, bez względu na wiek i zainteresowania.


Royal Adelaide Show, to wystawa rolnicza, którą organizują wspólnie rolnicy i ogrodnicy zrzeszeni w The Royal Agricultural & Horticultural Society of South Australia Inc. Pierwszy pokaz odbył się już w 1839 roku (3 lata po założeniu kolonii!) i odbywa się corocznie do dziś. Na krótki moment przerwały je tylko dwie wojny światowe.

Łatwo na ten pokaz trafić przede wszystkim dlatego, że tereny wystawowe Royal Adelaide Show znajdują się na obrzeżach centrum Adelaide na Goodwood Road. W tych dniach kursują nawet specjalne, czarterowe autobusy i dowożą zwiedzających ze wszystkich stron Południowej Australii.

Ten królewski adelajdzki pokaz, w pierwszych dniach września, to okazja nie tylko do podziwiania okazów zwierząt gospodarskich i domowych, ptaków i kwiatów, ale także do spotkań, wspólnej zabawy, jedzenia, picia, podziwiania, oglądania, smakowania, kupowania i wszelkich innych uciech. Z tych atrakcji korzysta prawie połowa mieszkańców milionowej Adelaide. Ranga tego wydarzenia jest bardzo wysoka. Interesują się nią inne australijskie stany i zagraniczni goście. Do kasy miasta i zrzeszenia trafiają miliony dolarów.

Jestem na tym Show po raz pierwszy, choć miejsce jest mi doskonale znane. W tych samych halach dwa adelajdzkie uniwersytety organizują co semestr egzaminy dla swoich studentów. Towarzyszący mi Scott wspomina, ile emocji dostarczał mu Show w dzieciństwie. Pomiędzy 5 i 15 rokiem życia nie przegapił ani jednego. Obiecuje też, że w przyszłości będzie tu przyprowadzał własne dzieci. Usiłuję sobie wyobrazić, jakbym ja się tu czuła jako małolata (wtedy mieszkałam we Wrocławiu). Dochodzę do wniosku, że też szalałabym z radości, jak dzieciaki wokół mnie. Bo jakże miałyby mi się nie podobać karuzele i sztuczne ognie? Emocjonujące przejażdżki, turnieje i konkursy? Wielkie torby ze smakołykami i zabawkami, które rodzice obowiązkowo musieliby mi kupić? Zwierzątka, które mogłabym dotknąć i pogłaskać?

Dziś spodobało mi się jedzenie we wszystkich smakach i stylach, że aż ślinka cieknie, bezustanne widowiska i biesiady, wystawa świeżutkich owoców i warzyw, pokazów gotowania wokół terenów wystawowych, konkurs rąbania drewna, a przede wszystkim smakowanie wina z doliny Barossa, w specjalnym korytarzu win - Wine Tunnel.

Gdy już się naoglądałam wszystkiego (co zajęło dobre trzy godziny), kupiłam sobie Showbag, w specjalnym pawilonie przy głównej arenie, bo to niemal obowiązkowy punkt programu. Tylko pierwsi zwiedzający, którzy przyjadą na tę wystawę, otrzymają te torby za darmo. Wybór padł na Yellow Brick Road – za $10 otrzymałam pustą torbę i mapę, na której zaznaczone były kolejne miejsca, gdzie można odebrać zawartość od rozmaitych producentów żywności: jabłko, marchewkę, awokado, czekoladki, batoniki, orzeszki, dżemiki, jogurty... nawet bochen chleba.

Aż trudno mi uwierzyć, że mieszkańcy Adelaide bawią się tak co roku od 166 lat! Początki były skromne...

Pierwsza wystawa organizowana przez południowoaustralijski związek rolniczy odbyła się na dziedzińcu hotelu Fordham, na Grenfell Street, czyli w samym centrum dzisiejszej Adelaide. 8 grudnia 1840 roku odbył się pokaz wełny, pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy, serów, ziemniaków i cebuli.

W trzy lata później odbyły się w Adelaide już dwie wystawy: jesienne pokazy zbiorów z pól i wiosenna - żywego inwentarza. Obie te wystawy odbywały się osobno do 1923 roku.

W 1844 roku Związek zorganizował wystawę na terenach ogrodu botanicznego. I wtedy się prawdopodobnie zaczęło! Namioty, kramy, stragany pod eukaliptusami i... rozrywka!. I tak do 1859 roku. Stała wystawa mieściła się w budynku, który wystawiono kosztem 2 tysięcy funtów i była ona największym terenem wystawowym w ówczesnych australijskich koloniach.

Określenie „Royal” (królewski) dodano do Adelaide Show w 1869 roku, a pochodzi on od królowej Victorii. W 1887 roku ówczesny rząd wybudował kolejne obiekty wystawowe (Jubilee Exhibition Building), aby uczcić jubileusz tej angielskiej królowej. Pierwsza wystawa odbyła się w nich w 1895 roku.

Adelajdzki Show nabrał renomy w momencie, gdy przeniesiono go na obecne tereny wystawowe w Wayville. To było w roku 1925. Na mocy porozumienia z władzami miasta w 1998 roku, tereny wystawowe będą wynajmowane do 2062 roku. Tak więc szansę na zwiedzanie tej wystawy mają nie tylko moje dzieci, ale i wnuki.

W końcu tego roku mieszkańcy Adelaide spotkają się na kolejnym wielkim festiwalu: na Royal Adelaide Wine Show, gdzie prezentować sie będzie 140 wystawców win. Natomiast w styczniu następnego roku na dorocznym Big Day Out, czyli na koncertach współczesnych zespołów muzycznych uwielbianych przez młodzież.

Niestety, moją radość zakłóca fakt, że między tymi dwiema imprezami czekają mnie jeszcze w tym miejscu egzaminy. W listopadzie przypada koniec roku akademickiego.


Tekst i fot. Milena Czyż


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011