Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Strzelecki w Victorii

Panorama w sieci, sierpień 2006

Minister Theo Theophanous: "The awards were named after the Polish explorer and mineralogist Sir Pawel Edmund de Strzelecki, who visited Australia in the 1830s and advocated the rational use of natural resources.".


Paweł Edmund Strzelecki

Tymi słowami: „Nagrody zostały nazwane imieniem polskiego podróżnika i geologa Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego, który odwiedził Australię w 1830 roku i wzywał do racjonalnego wykorzystania naturalnych zasobów” Theo Theophanous, minister przemysłu energetycznego i surowcowego w stanie Victoria, rozpoczął uroczystość wręczania nagród im. Strzeleckiego (Strzelecki Awards) w Parlamencie Stanowym w Melbourne.

Departament Przemysłu Surowcowego (Departament of Primary Industries) w stanie Victoria przyznaje te nagrody za zrównoważony rozwój w przemyśle bogactw naturalnych ("For Sustainable Development in the Earth Resource Industries").

Na ten fakt zwróciła mi uwagę dr Anna Habryn, sekretarz Mt Kosciuszko Inc. w Perth, w Zachodniej Australii, nieoceniona popularyzatorka Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii i na świecie.

Poprosiłam więc o bliższe informacje na ten temat. Na pytania odpowiedziała Clare Ross, rzeczniczka prasowa Departamentu.

Kto jest pomysłodawcą nazwy nagrody imieniem polskiego podróżnika i geologa?

– Zaproponował ją Theo Theophanous, minister przemysłu energetycznego i surowcowego w stanie Victoria. Pan minister pragnął w ten sposób przypomnieć ogromne zasługi w odkrywaniu Australii i uczcić pamięć Pawła Edmunda Strzeleckiego, który podczas naukowej wyprawy do południowo-wschodniej Australii, przemierzył z plecakiem ponad tysiąc kilometrów (P. E. Strzelecki przewędrował piechotą po całej Australii ponad 11 tysięcy kilometrów, przyp. L.M.), a następnie w 1845 roku ogłosił drukiem w Londynie pierwszą naukową książkę o naszym kontynencie: „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena”. Zawarł w niej całą swoją wiedzę na temat geologii, mineralogii, właściwości fizycznych ziemi (magnetyzm), klimatu, świata roślin i zwierząt, miejscowej ludności, itp. Już wtedy, w połowie XIX wieku, Sir Strzelecki głośno wołał o rozważne i racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych, miejscowych bogactw ziemi. Tym wołaniem o ochronę naturalnego środowiska, a więc i zdrowia człowieka, wyprzedzał swoją epokę.

Od jak dawna Departament Przemysłu Surowcowego w Victorii przyznaje nagrody im. Strzeleckiego?

– Wręczyliśmy je po raz pierwszy w maju 2005 roku. Uroczystości odbyły się w gmachu Parlamentu Stanowego w Melbourne. W związku z tym, że nagrody przyznawane są co dwa lata, następna taka uroczystość odbędzie się jesienią 2007 roku. Nagroda im. Strzeleckiego przyznawana jest projektom, programom, technicznym innowacjom związanym z rozwojem albo z wydobyciem minerałów, ropy i kamienia, zarówno w stanie Victoria jak i na przybrzeżnych wodach Australii. Honorujemy osiągnięcia firm w zrównoważonym rozwoju przemysłu surowcowego - stosowanie międzynarodowych standardów w zarządzaniu systemami środowiskowymi, umiejętność społecznych konsultacji przed otrzymaniem licencji na wydobycie minerałów, umiejętne zarządzanie...

Czy jest to nagroda prestiżowa?

– Na pewno tak. Przyznajemy ją wspólnie z Banksia Environmental Foundation, która to Fundacja nagradza i publikuje najwyższej klasy osiągnięcia w zarządzaniu środowiskiem naturalnym. Przedstawiciele tej Fundacji asystują również premierowi stanu Victoria podczas wręczania nagród za zrównoważony rozwój w biznesie. Banksia Environmental Foundationnas przyznaje te nagrody od ponad 15 lat.

Czy uhonorowani nagrodą im. Strzeleckiego odnoszą z tego jakieś korzyści?

– Jest to niewątpliwie dobra reklama firmy. Daje szansę zademonstrowania pracownikom, klientom, kontraktorom, że jest się publicznie rozpoznawalnym, że docenione są konkretne osiągnięcia... Takiej firmie na pewno jest łatwiej nawiązać współpracę z innymi grupami środowiskowymi, rządem, przemysłem, lokalną społecznością. Firmy używają tej nagrody w swojej promocji. Zwycięzcy są doceniani i opisywani w publikacjach naszego Departamentu, który promuje zalety zrównoważonego rozwoju naturalnego środowiska.

Kto i w jaki sposób rekomenduje firmy do tej nagrody?

- Rekomendować mogą osoby indywidualne, firmy, organizacje, grupy badawcze. „Złoto” (Gold Award) przyznawane jest w trzech kategoriach. Dotyczą one, jak już wspomniałam, najlepszej praktyki, zarządzania, współpracy ze społecznością lokalną. Każdy może być nominowanym w każdej z tych kategorii. I jest jeszcze przewidziana platynowa nagroda (Platinum Award), którą honorujemy taką firmę, która spełnia wszystkie kryteria we wszystkich trzech kategoriach razem.

Dziękuję.

* * *

Podczas uroczystości wręczania nagród im. Strzeleckiego w Stanowym Parlamencie w Melbourne minister Theo Theophanous powiedział między innymi:

  • Przemysł bogactw naturalnych jest fundamentem ekonomii w stanie Victoria i ma ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców. Daje tysiące miejsc pracy i „wpompowuje” bezpośrednio i pośrednio 8.4 bilionów dolarów każdego roku do stanowej ekonomii.
  • Nagradzamy firmy, które dają niedrogą i pewną elektryczność dla przemysłu i gospodarstw domowych, niedrogie materiały budowlane na infrastrukturę, budynki i domy mieszkalne, minerały dla rosnącego międzynarodowego rynku włączając w to złoto i piaski.
  • Osiągamy rekordowe poziomy eksploatacji i rozwoju miejsc pracy, eksportu i wzrostu ekonomicznego, ale należy pamiętać, że te projekty muszą dać także społeczne korzyści.
  • Wiktoriańska społeczność domaga sie coraz więcej i częściej, aby ten przemysł działał w odpowiedzialny sposób. Nagroda im. Strzeleckiego zachęca do rozwoju i innowacji w tym sektorze gospodarki narodowej.
Co to jest „zrównoważony rozwój”?
Raport Światowej Komisji ONZ

Zrównoważony rozwój to taki rozwój, który zaspakaja potrzeby współczesnych bez naruszania możliwości zaspakajania potrzeb następnych pokoleń.

Prof. dr hab. inż. Marian Taniewski

Zrównoważony rozwój jest humanitarną koncepcją rozwoju, pojmowanego jako globalna strategia, mająca na celu poprawę jakości życia i dobrobytu ludzkości, w warunkach ograniczonych ziemskich zasobów i przy uwzględnianiu dalekosiężnych skutków aktywności przemysłowej. Znajduje ona swoje oparcie w koniecznej współodpowiedzialności i solidarności żyjących i przyszłych pokoleń, w nowej formie etyki, zwanej niekiedy etyką środowiska, obejmującej poszanowanie przyrody i ochronę środowiska.


Lidia Mikołajewska
współpraca: Milena Czyż


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011