Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Telegraf Bajkowskiego

Przegląd Australijski, październik 2006

Czyli wiadomości australijskie w skrócie


Honorowy profesor

Dr Seweryn Ozdowski OAM, niedawny federalny Rzecznik Praw Człowieka i Osób Niepełnosprawnych, został Honorowym Profesorem Uniwersytetu Sydnejskiego. Przebywa w Canberze, gdzie odbył szereg spotkań z ministrami i wyższymi urzędnikami federalnego rządu, federalnymi posłami i senatorami, ambasadorem RP, przedstawicielami APBC Inc, Narodowego Klubu Prasy (NPC), Australijskiej Izby Handlu i Przemysłu ACCI, dziennikarzami. Wraz z małżonką był obecny na Balu Polonii w Polskim Klubie w Ashfield (Sydney).

W „The Australian Jewish News”...

... ukazał się list do redakcji ministra d/s wielokulturowości Johna Hargreaves krytycznie oceniający obraźliwe dla Polski, Polaków i Polonii Australijskiej sformułowania zawarte w niedawnym specjalnym dodatku o australijskiej piłkarskiej drużynie „Socceroos” wydanym w związku z mistrzostwami świata Mundial 2006. List ministra był skutkiem interwencji prezesa Rady Organizacji Polskich w Australijskim Terytorium Stołecznym - A.M. Gancarza.

Amerykanie w Australii

Po ponad 18-miesięcznej przerwie, rozpoczął swoje urzędowanie w Australii nowy ambasador Stanów Zjednoczonych Robert McCallum. Jest starym kolegą prezydenta George'a W. Busha ze studiów na Uniwersytecie Yale. Na swojej pierwszej konferencji prasowej zapowiedział, że zamierza pilnować amerykańskich interesów „z adwokacką gorliwością”. Poinformował , że przetrzymywany w wojskowym obozie więziennym w Guantanamo na Kubie przez prawie pięć lat bez sądu Australijczyk David Hicks wkrótce stanie przed „zreformowaną” wojskową komisją orzekającą .

Federalny premier John Howard, przywódca federalnej parlamentarnej laburzystowskiej opozycji Kim Beazley, wielu innych dygnitarzy oraz dziennikarze uczestniczyli wraz z nowym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w uroczystej ceremonii na terenie amerykańskiej ambasady w Canberze ku czci 2996 śmiertelnych ofiar terrorystycznych zamachów dokonanych przez bojówkarzy islamskiej terrorystycznej organizacji al-Qaeda w Nowym Jorku i pobliżu Waszyngtonu 11 września 2001 r.

Skutkiem tych morderczych zamachów było ogłoszenie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha bezterminowej „wojny z terroryzmem”, obalenie przez amerykańskie i sprzymierzone wojska fundamentalistycznego, represyjnego reżimu Talibów w Afganistanie, inwazja Iraku i okupowanie tego kraju przez amerykańskie i brytyjskie wojska wsparte przez jednostki „Koalicji Chętnych” (m. in. z Polski i Australii).

Do australijskich muzułmanów

Parlamentarny Sekretarz w federalnym resorcie imigracji i zagadnień wielokulturtowych Andrew Robb wygłosił dłuższe przemówienie na ogólnokrajowej Konferencji australijskich (islamskich) imamów. Apelował m. in. o czynny współudział w „walce z terroryzmem” oraz o większe docieranie do muzułmanów urodzonych w Australii, m. in. przez wygłaszanie kazań w języku angielskim. Poprzedziły to żądania bardziej czynnego i skutecznego potępiania i zwalczania islamskiego terroryzmu skierowane przez federalnego premiera Johna Howarda do islamskich społeczeństw, religijnych i świeckich przywódców w Australii.

Naczelny komendant Australijskiej Federalnej Policji (AFP) Mick Keelty powiedział dziennikarzom „The Weekend Australian”, że nie należy przypisywać australijskim muzułmanom odpowiedzialności za terroryzm.

„Dziewiątka z Bali”

Nie powiodły się ryzykowne w indonezyjskich układach prawnych apelacje sześciu z dziewięciu młodych australijskich obywateli skazanych na indonezyjskiej wyspie Bali na kary dożywotniego i 20 lat więzienia za przemyt 8 kg heroiny.

Indonezyjski Sąd Najwyższy zaostrzył wyroki Matthew Normana, Si Yi Chen i Thanh Nguyena i Scotta Rush do kary śmierci. Jednocześnie zatwierdził karę śmierci wymierzoną organizatorom przemytu: Andrew'owi Chan'owi i Myuranowi Sukumaranowi. Kary 20 lat więzienia wymierzone przez poprzednie instancje Michael'owi Czugajowi i Martinowi Stephens'owi zaostrzono do dożywocia. Tylko Renae Lawrence, jedyna kobieta wśród „Dziewiątki z Bali”, schwytana z największą ilością przemycanej pod ubraniem heroiny przezornie nie odwoływała się od wyroku 20 lat więzienia. Po zaliczeniu aresztu prewencyjnego, przysługują jej różne okresowe, stopniowe redukcje wyroku.

Obszernie relacjonowane i emocjonalnie komentowane w australijskich środkach przekazu, ponowne oziębienie w dwustronnych australijsko-indonezyjskich stosunkach wywołały w Australii zdumienie, przygnębienie i oburzenie. Minister spraw zagranicznych Alexander Downer i federalny premier John Howard ubolewają z powodu zaostrzenia wyroków, stwierdzili ponownie, że Australia jest przeciwna karze śmierci. Zapowiadają zwrócenie się do prezydenta Indonezji o ułaskawienie skazanych na karę śmierci sześciu australijskich obywateli. Padają też krytyczne komentarze pod adresem Australijskiej Policji Federalnej (AFP), która wykryła i wyśledziła przemytników, potem przekazała informacje o nich indonezyjskiej policji.

Krytycy ponownie twierdzą, że AFP raczej powinna była ująć przemytników po powrocie do Australii. Odrzuca te opinie federalny minister sprawiedliwości Chris Ellison. Znający się na indonezyjskim prawie karnym australijscy prawnicy natomiast twierdzą, że należy zapewnić rychłe wdrożenia procesów rewizyjnych, wspierając je jak tylko jest to możliwe.

Prywatyzacja po australijsku

Federalny premier John Howard przekonuje rządowych posłów i senatorów, że powinni popierać nowelizację ustaw regulujących koncerny władające australijskimi mediami. Nowelizacja zakłada daleko posuniętą liberalizację przepisów określających limity udziałów zagranicznych inwestorów w mediach i maksymalną ilość dzienników, komercyjnych kanałów telewizyjnych i rozgłośni radiowych jednocześnie posiadanych przez rodzime i zagraniczne koncerny w australijskich miastach stołecznych i na prowincji.

Sprzeciwy pochodzą m. in. ze strony liberalnych i agrarnych (NPA) posłów i senatorów, którzy obawiają się zmniejszenia konkurencji, uszczuplenia ilości mediów na prowincji.

Wzrastają problemy z proponowanymi planami ewentualnej prywatyzacji federalnej, państwowej ubezpieczalni Medibank Private, sprzedaż reszty 51-procentowego rządowego udziału w koncernie telekomunikacyjnym Telstra oraz zakazem klonowania ludzkich komórek w celach terapeutycznych.

W marcu 2003 r. Australijski centralny bank RBA utrzymał oficjalną stopę procentową na dotychczasowym poziomie 6% rocznie. Natomiast opuszczający swoje stanowisko w glorii prezes RBA Ian Macfarlane ostrzegł, globalnym wzroście stóp procentowych, które w wielu krajach jest wyższe niż w Australii.

Według Australijskiego Urzędu Statystycznego ABS, w czerwcowym kwartale br. zaszło pewne zwolnienie tempa wzrostu australijskiego Produktu Krajowego Brutto. Wzrosło prywatne zadłużenie za granicą . Uwzględniając czynniki sezonowe, PKB w Australii obecnie wzrasta o około 1,7%-1,95% rocznie. Znacznie mocniejsze są .wyniki wrześniowego sondażu ACCI-Westpac, kilku innych.


Eugeniusz Bajkowski


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011