Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Telegraf Bajkowskiego

Przegląd Australijski, październik 2006

Czyli wiadomości australijskie w skrócie


Australia protestuje, USA popiera

Australia bardzo zdecydowanie, nader ostro zareagowała na północno-koreańską próbę jądrową. Federalny premier John Howard bardzo stanowczo potępił północno-koreańską próbę jądrową. Wezwał ONZ do szybkiego podjęcia bardzo stanowczych sankcji. Powiedział, że dalsza wiarygodność ONZ zależy od skuteczności reakcji Rady Bezpieczeństwa ONZ na prowokacyjne postępowanie Korei Północnej, stanowiące aroganckie wezwanie w stosunku do międzynarodowego społeczeństwa. Premier Howard kilkakrotnie zażądał stanowczej globalnej reakcji. Minister spraw zagranicznych Alexander Downer ponownie wezwał ambasadora KRLD w celu osobistego zakomunikowania mu bardzo stanowczego, ostrego australijskiego protestu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush zatelefonował do premiera Howarda, wyrażając uznanie za stanowcze, konsekwentne wspieranie przez Australię stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawach międzynarodowych, obecnie w stosunku do północno-koreańskiej próby jądrowej. Premier Howard zadeklarował ewentualny udział australijskiej marynarki wojennej w prewencyjnym rewidowaniu statków przewożących towary do KRLD i z KLRD, prawdopodobny zakaz wstępu północno-koreańskich statków do australijskich portów. Prezydent i premier również rozmawiali na temat sytuacji w Iraku.

Minister obrony (dawniej edukacji) Brendan Nelson zaczął lansować koncepcję zaofiarowania młodzieży jednorocznej kontraktowej służby wojskowej (z opcją przedłużenia okresu kontraktu) po ukończeniu średniej szkoły. Min. Nelson liczy na zwabienie tą drogą około 1000 rekrutów rocznie.

Wskutek szeregu złożonych powodów wciąż pogarszają się stosunki Australii z obecnymi rządami Papui Nowej Gwinei (PNG) i Wysp Salomona. M. in. odwołano zamierzane wizyty premiera i ministra obrony PNG w Australii.

Susza, pożary i polityka

Susza, wysokie temperatury i mocne wiatry spowodowały dalsze pożary buszu i lasów w wielu Stanach Australii oraz na obszarze Australijskiego Terytorium Stołecznego. W okolicach Morwell (Dolina Latrobe, Wiktoria) zapaliły się odkrywkowe kopalnie brunatnego węgla. Wybuchły pożary w bezpośrednim pobliżu Sydney, powodując okresowe zamknięcia jednej z tranzytowych autostrad. Susza zaczyna masowo zagrażać farmerom i hodowcom. Wskutek jeszcze względnie niedawnych przymrozków, potem bardzo wysokich temperatur i suszy przepadło sporo winogron. Oczekiwany jest znaczny wzrost cen jarzyn, owoców i wina.

W Canberze odbył się federalny Zjazd agrarnej Narodowej Partii Australii (NPA). Federalny parlamentarny przywódca stronnictwa federalny wicepremier oraz minister transportu i rozwoju regionalnego (poprzednio udany minister handlu) Mark Vaile ostrzegł kierownictwo australijskiego centralnego banku (Reserve Bank of Australia RBA) przed podnoszeniem oficjalnej stopy procentowej, ponieważ spowodowałoby to wielkie, dramatyczne kłopoty finansowe dla bardzo wielu dotkniętych klęską suszy australijskich farmerów.

Przywódca NPA w Senacie sen. Boswell uwypuklił absolutną konieczność „zjednoczonej postawy” posłów, senatorów, działaczy i członków NPA w nadchodzących wyborach jako podstawowego warunku utrzymania politycznej wagi stronnictwa współrządzącego Australią wraz z Partią Liberalną.

Narodowy Klub Prasowy w nowym składzie

W Canberze odbyło się kolejne Doroczne Walne Zebranie Narodowego Klubu Prasowego (NPC). Zebranie zostało poprzedzone przez wybory zarządu przeprowadzone przez Australijską Komisję Wyborczą (AEC). Walne Zebranie wyraziło wotum zaufania ustępującemu zarządowi, akceptując przez aklamację sprawozdania zarządu, prezesa, honorowego skarbnika, rewidentów. Wyrażono im podziękowanie. Aklamacją pokwitowano wyniki wyborów nowego zarządu na 2006-07 rok: Prezes - Ken Randall OAM (odznaczony m. in. honorowym Medalem 25-lecia Solidarności); wiceprezesi - Jason Koutsoukis i Glenn Milne; honorowy skarbnik Laurie Wilson, członkowie zarządu: Tony Melville, David Speers, Mischa Schubert, Michael Brissenden.

W Narodowym Klubie Prasy (NPC) spotkał się z członkami zarządu dr Seweryn Ozdowski OAM, niedawny Federalny Rzecznik Praw Człowieka, który obecnie został dyrektorem kluczowego wydziału (Director Equity and Access) Uniwersytetu Zachodniego Sydney. Dr. Ozdowski, który również jest honorowym profesorem Uniwersytetu Sydnejskiego, przemawiał w parlamencie na ogólno-australijskim Forum „Jaką Australię chcemy”. Następnie spotkał się w Narodowym Klubie Prasy (NPC) z członkami zarządów APBC Inc. i NPC. Wraz z małżonką był także obecny na przyjęciu wydanym przez honorowego skarbnika APBC Inc. dr. Adama Malarza z małżonką.

W wywiadzie...

...udzielonym w Warszawie red. Jolancie T. Wolskiej OAM, Marszałek Senatu RP: „nie wydaje się być przejętym bulwersującą ostatnio Polaków sytuacją w parlamencie”. Również „nie jest zadowolony z faktu, że Polska ma wysłać tysiąc żołnierzy polskich do Afganistanu”. Powiedział red. Wolskiej, że Senat RP będzie „robił programy wsparcia” dla Polonii, że będzie rozmawiał z rządem australijskim w sprawie zniesienia wiz dla Polaków uważa bowiem, że świat powinien stać dla Polaków otworem”. Wyjaśnił, że proponowana Karta Polaka nie zastępuje obywatelstwa polskiego i nie daje tych samych przywilejów.

Tulipany w Canberze

W położonym nad jeziorem Burley Griffin, obszernym, doskonale utrzymywanym parku Commonwealth Park w Canberze zakończyła się słynna już od wielu lat Floriade'a . Jest to wiosenny festiwal-wystawa tulipanów i wielu innych kwiatów. Trwa przez miesiąc i jest bardzo popularna. Ściąga do federalnej stolicy mnóstwo ludzi z innych stanów i wielu zagranicznych krajów, szczególnie z Azji (w tym roku około 250 tysięcy osób). Są również wystawy wielu australijskich „tubylczych” roślin i innych eksponatów, różnych kompozycji z kwiatów i roślin. Ta doroczna impreza ma wielkie uznanie wśród turystów z Azji, szczególnie Chin, Tajwanu, Malezji, Singapuru, Japonii, Indonezji, Indii i Pakistanu, Bangladeszu i Filipin. Wielu z nich ma drogie, nieraz specjalistyczne aparaty fotograficzne i filmowe. Floriade jest urozmaicana różnymi imprezami artystycznymi. M. in. popularny canberski zespół Wielkopolska zebrał liczne i głośne oklaski podczas bardzo udanego występu na tegorocznej Floriadzie, w ramach słynnej od wielu lat wiosennej wystawy w Commonwealth Park w Canberze.

Wieści z Ambasady RP

Z wielkim uznaniem spotkał się koncert utworów Chopina, Wieniawskiego, Szymanowskiego, Franza Liszta, Verdiego, Sarasatego w wykonaniu dwóch młodych talentów - Wojciecha Wiśniewskiego (fortepian) i Moniki Żygadło (skrzypce) - w Ambasadzie RP w Canberze. Wśród gości byli liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i miejscowej Polonii, wyżsi urzędnicy australijskich resortów. Były liczne, bardzo głośne i długie oklaski.

Dużym powodzeniem cieszy się niedawno otwarta w Bibliotece Miejskiej w Newcastle (NPW), wystawa „Tadeusz Kościuszko - Bohater Narodów”, zorganizowana przez Ambasadę RP, Związek Polaków w Newcastle i należącą do wpływowej australijskiej wielokulturowej federacji FECCA Radę Wielokulturowości Newcastle-Hunter Valley. Uroczystego otwarcia wystawy - która potrwa do 21 bm i już miała wielkie powodzenie gdzie indziej, m. in. w Canberze i Sydney - wpólnie dokonali Ambasador RP Jerzy Więcław, przewodniczący Rady John Gephardt (który ma polskie pochodzenie) i prezes Związku Polaków w Newcastle Marek Barczak. Na uroczystośc przybyli m. in. reprezentujący miejscowe okręgi wyborcze członkowie federalnego i stanowego parlamentów. przedstawiciele zarządu miejskiego Newcastle oraz władz Związku Polaków w Newcastle i Związku Polaków w Wollongong, liczni członkowie miejscowej Polonii, przewodniczący i członkowie miejscowych społeczeństw wielokulturowych. Przebieg imprezy nagrywała miejscowa polska telewizja. Ambasador RP był również podejmowany na obiedzie wydanym przez zarząd Związku Polaków w Newcastle.

Australijskie partie w sondażach

Kolejny sondaż opinii wyborczej potwierdza dalszy wzrost laburzystowskich notowań na federalnym szczeblu. Według opublikowanej w dziennikach koncernu Fairfaxa (m . in. "The Sydney Morning Herald", "The Age", "The Australian Financial Review") ankieta AC Nielsen (przeprowadzonej 5-7 października br.) opinii wyborczej stwierdza, że opozycyjna laburzystowska Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party ALP) wyprzedziła w ankietowych notowaniach rządzącą liberalno-narodową (agrarną) koalicję o trzy punkty procentowe: 42% do 39% pod względem zasadniczych głosów (primary vote) 1408-osobowego, australijskiego wzorca respondentów w federalnych okręgów wyborczych.

Według tej ankiety AC Nielsen, 42% ankietowanych zamierza głosować na opozycyjną ALP, 39% na rządzącą liberalno-narodową (agrarną) koalicję, 9% na Zielonych, 5% na niezależnych kandydatów, 2% na stronnictwo Australijskich Demokratów, 2% na skrajnie fundamentalistyczne, protestancko-ewangelistyczne (obiektywnie antykatolickie, antyprawosławne, częściowo nawet antyanglikańskie), wyznaniowe stronnictwo „Najpierw Rodzina” (Family First), 1% na wszystkich „innych”. W poprzednim sondażu AC Nielsen (przeprowadzonym 7-9 września br) sytuacja była dokładnie odmienna: rządowa koalicja 42% - ALP 39%. Po teoretycznym podziale ankietowych preferencyjnych głosów, ALP wyprzedza w tym sondażu rządową koalicję o 8 punktów procentowych (54% do 46%). Jest to dokładne odzwierciedlenie wyników ankiety AC Nielsen z 18 maja br. Natomiast federalny liberalny premier John Howard wciąż bardzo solidnie wyprzedza laburzystowskiego federalnego, parlamentarnego przywódcę Kima Beazley w osobistych notowaniach: 54% do 34% jako preferowany premier, 53% do 39% pod względem osobistej oceny na swoim politycznym stanowisku.


Eugeniusz Bajkowski


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011