Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Cudowny Terry

Panorama w sieci, sierpień 2006

„Cudowne dziecko Adelaide”, „Terry jest jak Mozart, matematyka z niego wypływa” – tak australijska prasa pisze o Terence Tao, profesorze matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.


Prof. Terence Tao

Awers i rewers medalu

Prof. Terence Tao, został wyróżniony w tym roku najwyższą międzynarodową, bardzo prestiżową, nagrodą w matematyce, Fields Medal, porównywalną z Nagrodą Nobla, która – jak wiadomo – matematyków nie wyróżnia. Matematyczny Fields Medal jest przyznawany przez Międzynarodową Matematyczną Unię (International Mathematical Union) raz na cztery lata na międzynarodowym kongresie matematyków. Kandydaci do tej nagrody nie mogą przekroczyć czterdziestki. Prof. Terence Tao ma 31 lat.

Prof. Tao odebrał medal z rąk króla Hiszpanii Juana Carlosa I, na uroczystości która zgromadziła prawie 4 tysiące matematyków ze wszystkich krajów świata.

Młodzi matematycy są wyróżnieni nie za pojedyncze osiągnięcie, ale za całokształt pracy naukowej. Prof. Tao pracował między innymi nad matematycznym opisem wzajemnego oddziaływania fal magnetycznych w światłowodzie.

 Ale jego najsławniejsze odkrycie, którego dokonał wspólnie z prof. Benem Green z Cambridge University, dotyczy liczb pierwszych (przypominam: są one podzielne wyłącznie przez 1 i przez siebie). Nad tym problemem pracują matematycy już od XVIII wieku. Mówiąc bardzo prosto, profesorowie Tao i Green dowodzą, że istnieje dowolnie długi ciąg arytmetyczny zbudowany z liczb pierwszych i ten fakt może mieć zastosowanie w kodowaniu tajnych informacji, na przykład bankowych.

* * *

Terence Tao urodził się w Adelaide 17 lipca 1975 roku, a więc 31 lat temu, w rodzinie imigrantów z Hongkongu. Jego rodzice wyemigrowali do Australii w 1972 roku. Jego ojciec jest lekarzem pediatrą, matka nauczycielką matematyki i fizyki. Terry ma jeszcze dwóch braci, Trevora i Nigela.

Już od najwcześniejszych lat Terry przejawiał fenomenalne zdolności matematyczne – tak na łamach australijskiej prasy opowiada jego rodzina. – Kiedy miał zaledwie dwa lata zadziwił wszystkich podczas rodzinnej uroczystości, kiedy zaczął tłumaczyć zawiłości matematyczne i ortograficzne starszym od siebie o pięć lat dzieciom. Zapytany: – jak i gdzie nauczyłeś się tych wszystkich liczb i literek?, odpowiedział – z ulicy Sezamkowej.

Terry był bardzo zdolnym dzieckiem, więc w wieku czterech lat rozpoczął swoją edukację w szkole podstawowej, w Bellevue Heights Primary School. Dwa lata później dyrektor podstawówki stwierdził jednak, że już niczego innego w matematyce go nie nauczy. Zaproponował więc Terry'emu i jego rodzicom, by rozpoczął naukę tego przedmiotu w szkole średniej. Terry trafił do Blackwood High School. I w tej szkole szybko rozpoznano jego niesamowite talenty. Dyrekcja szkoły zaproponowała więc wybitnemu chłopcu, by matematyki uczył się od razu na poziomie klasy jedenastej. Tak się stało i po przerobieniu programu z matematyki z jedenastej i dwunastej klasy, Terry zdał maturę z tego przedmiotu. Rozpoczął studia matematyczne na Flinders University, kończąc jednocześnie szkołę średnią z pozostałych przedmiotów!

Dzisiaj ojciec Terrego jest wdzięczny dyrektorowi szkoły, który zaproponował swego czasu indywidualny tok nauki dla jego syna.

Jeden z jego wcześniejszych opiekunów, Garth Gaudry z International Centre of Excellence for Education in Mathematics (Międzynarodowego Centrum Doskonałości Edukacji w Matematyce, z siedzibą w Melbourne) mówi dziś o nim, jako „ewenemencie”. Jest pełen uznania dla jego inteligencji (IQ 221) i zrozumienia matematyki, jego fenomenalnej matematycznej wyobraźni.

Prof. Garth Gaudry, wspomina też, jak spotykali się w każdą środę po południu. Wtedy dawał Terry'emu do rozwiązania zadania i nie rozwiązane do tej pory problemy matematyczne.

* * *

A oto swoiste CV młodego matematyka:

  • 4 lata – uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej (Bellevue Heights Primary School),
  • 7 lat – uczeń podstawówki i liceum (Blackwood High School), w którym uczy się matematyki na poziomie maturalnym,
  • 8 lat – kończy szkołę podstawową, uczy się w liceum i (samodzielnie) matematyki na poziomie pierwszego roku studiów.
  • 9 lat – rozpoczyna studia na Flinders University
  • 10 lat – brązowy medalista Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej
  • 11 lat – srebrny medalista tej Olimpiady
  • 12 lat – prof. Garth Gaudry uczy swojego studenta matematyki na poziomie amerykańskich studiów podyplomowych
  • 13 lat - złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej.
  • 16 lat – koniec pierwszego etapu studiów, które w Australii kończą się dyplomem „Bachelor of...” Terry otrzymuje tytuł Bachelor of Science.
  • 17 lat – Masters Degree in science (odpowiednik polskiego magistra).
  • 20 lat – otrzymuje tytuł doktora na Princeton University w USA, gdzie trafił za namową swojego profesora z Flinders University w Adelaide.
  • 24 lata – profesura na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
  • 31 lat – jako pierwszy Australijczyk – zdobywa „matematycznego Nobla”, czyli Fields Medal.

Prof. Terence Tao mieszka obecnie w Los Angeles, gdzie poślubił Laurę, Amerykankę koreańskiego pochodzenia. Mają trzyletniego syna, który już potrafi samodzielnie czytać.


Milena Czyż
(na podstawie „The Australian”)


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011