Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Warszawska wystawa

Panorama w sieci, lipiec 2006

„Orły w krainie kangurów – Polacy w Australii do 1918 roku” w Muzeum Wychodźstwa Polskiego w warszawskich Łazienkach Królewskich

(Warszawa) Eugeniusz Bajkowski


Red. Jolanta Wolska – kurator wystawy,
oraz ambasador Australii Ian Forsyth

Marek Krawczyński, prof. dr Marek Kwiatkowski
i Jolanta Wolska

Ponad 200 osób uczestniczyło w otwarciu wyjątkowo udanej i popularnej wystawy „Orły w krainie kangurów – Polacy w Australii do 1918 roku” w Muzeum Wychodźstwa Polskiego w warszawskich Łazienkach Królewskich przez ambasadora Australii Iana Forsytha i dyrektora Łazienek prof. dr. Marka Kwiatkowskiego.

Ta wystawa, to wymierny wkład w rozwijanie i wzmacnianie wielostronnych stosunków australijsko-polskich. Została obszernie zrelacjonowana w polskich i niektórych australijskich środkach przekazu.

Kurator wystawy Jolanta Tomira Wolska, autorka koncepcji wystawy oraz graficznego i merytorycznego opracowania 36 plansz, 44 stronicowego katalogu i plakatu, w fascynujący sposób zaprezentowała w pięciu salach Muzeum Wychodźstwa Polskiego piękną kartę historii polskiej emigracji w Australii i jej znaczące osiągnięcia. Wystawa jest hołdem dla Polaków, którzy nie tylko współtworzyli nowo powstające australijskie państwo w trudnych, pionierskich warunkach, ale również z tego dalekiego kraju działali na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę gnębioną przez obcych zaborców. Swoim wymiernym, liczącym się, wspominanym do dzisiaj wkładem w tworzenie współczesnej Australii, Polscy osadnicy na antypodach zyskali przychylność australijskich władz oraz wielu Australijczyków dla polskiej sprawy .

Jolanta Wolska trafnie wykorzystała okazję, by publicznie „wyrazić wdzięczność dla Australii, tego wyjątkowego kraju, który zawsze był, i do tej pory jest, otwarty dla emigrantów i który dał polskim przybyszom szansę na nowe, godne życie”.

Na uroczystość otwarcia wernisażu 20 lipca br. przybyło ponad 200 osób. Wśród gości byli politycy, dyplomaci, akademicy, przedstawiciele warszawskiego świata kulturalno-artystycznego. Obecni byli min. Ambasador Australii Ian Forsyth z małżonką Joo Inn, poseł na Sejm RP Stanisław Zając – który, jako członek polskiej delegacji parlamentarnej odwiedzi Australię w październiku br., dyrektorzy sejmowej i senackiej komicji ds. łączności z Polakami, ambasador Nowej Zelandii Phillip Griffith, I Radca Ambasady RP w Australii Bogumiła Więcław, Radca Ambasady Amerykańskiej, kulturalna attache ambasady australijskiej Marcela Kasprzyk, Irena Santor, Zbigniew Korpolewski oraz TVP i liczni dziennikarze z radia i prasy.

Patron i sponsor wystawy, ambasador Australii w Polsce Ian Forsyth wygłosił bardzo ciepłe przemówienie. Mówił w superlatywach o polskich „Orłach”, pochwalił koncepcję i organizację tej imponującej wystawy, istotny wkład dokonany tą drogą w rozwój australijsko-polskich stosunków, wyraził uznanie dla red. Jolanty Wolskiej, osób współpracujących z nią. Przyrzekł wsparcie dla drugiej części wystawy, dotyczącej kolejnej fali emigracji polskiej do Australii.

Red. Jolanta Wolska przekazała wyrazy wdzięczności nieobecnemu na otwarciu historykowi z Melbourne, Lechowi Paszkowskiemu, który jako pierwszy w Australii opublikował obszerną pracę o emigracji polskiej w Australii. Jego książka, która dziś jest białym krukiem, była nie tylko inspiracją, ale i podstawowym źródłem wiedzy dla merytorycznego opracowania tej wystawy. Wręczyła prof. Markowi Kwiatkowskiemu angielską wersję książki Lecha Paszkowskiego „Polacy w Australii i Oceanii”, którą autor, za jej pośrednictwem, przekazał w darze dla Muzeum Wychodźstwa Polskiego.

Drugiemu kuratorowi wystawy – Markowi Krawczyńskiemu należą się słowa uznania za współpracę, min. zaprojektowanie wejścia do sali wystawowej, zawierającego reprodukcje obrazów z podróży do Australii w XIX wieku oraz opracowania udźwiękowionego przekazu zdjęć Marka Tomalika, które wykonał podczas swojej podróży po Australii.

Wystawa będzie otwarta w Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie do końca 2006 r.

Red. Jolanta Tomira Wolska – dziennikarka, tłumaczka i konsultantka w dziedzinie public relations i małego biznesu, niedawno ponownie wybrana na wiceprezes i przedstawicielkę The Australia Poland Business Council Inc. na Polskę i Europę, jest wieloletnią działaczką polonijną w Australii. Ma duże zasługi w dziedzinie reprezentowania interesów Polonii Australijskiej na różnych szczeblach rządowych, politycznych, administracyjnych, oraz wśród innych społeczeństw, nie tylko anglo-języcznych. Jest szczególnie zasłużona w promowaniu i obronie dobrego imienia Polski i Polaków w Australii. Od dawna jest bardzo aktywna w rozwijaniu politycznych, ekonomiczno-handlowych i kulturalno-artystycznych australijsko-polskich stosunków. Za swoją wieloletnią działalność została udekorowana przez władze australijskie w 1994 r. Orderem Australii; w 2003 r. przez Rzeczypospolitą Polską Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

Od 2004 większość czasu spędza w Polsce, działając na rzecz polsko-australijskich stosunków kulturalnych i handlowych.


Eugeniusz Bajkowski
Fot: Magdalena Nagórska


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011